Uluslararası kurumlar sessiz; Menal artık görmüyor!

Uluslararası kurumlardan yardım bekleyen Tabka’daki Tiwêhna Kampı’na göç eden yurttaşlar gıda ve sağlık sorunları yaşıyor. 15 gün önce kampa gelen 8 yaşındaki Menal Sebei El-Xelef kirli su ve kum fırtınasının gözlerinde yol açtığı enfeksiyon sebebiyle görme fonksiyonunu kaybetti

Meskene, Tedmûr, Sexne, Derea ve Rakka kentlerinden Tabka’nın kuzey batısına düşen Tiwêhna Kampı’nda gelen yaklaşık 5 bin göçmen uluslararası kuruluşlardan yardım bekliyor. Sağlık ve gıda sorunları yaşayan göçmenler, su ihtiyaçlarını karşılamak için Fırat Barajı yakınındaki gölet suyunu içmek zorunda kalıyor. Ayrıca kampta sağlık merkezi de bulunmuyor.

Kampın bulunduğu alan sıcak ve kurak bir çöl. Bu koşullar, kamp içerisindeki çocukların sağlığını olumsuz etkiliyor. Yaşları 10’un altında birçok çocuğun gözlerinde enfeksiyon oluştu. Menal Sebei El-Xelef bunlardan biri. Menal henüz 8 yaşında, ailesi ile kampa geleli henüz 15 gün oldu. Gözlerinde meydana gelen enfeksiyona müdahale edebilecek hekim de olmadığından Menal, görme duyusunu tamamen kaybetti.

TABKA / ALAN DAWÛD / ANHA

EN SON EKLENENLER