11 çocuğa 36 yıl hapis: Vücudundaki şarapneller ‘delil’ oldu

Sokağa çıkma yasağının 104 gün sürdüğü Sur’da mahsur kalan 3’ü tutuklu 11 çocuğa “örgüt üyesi oldukları” iddiasıyla toplam 36 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verildi. 16 yaşındaki F.Y.’nin vücudundaki 5 şarapnel parçası da “delil” olarak gösterildi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 28 Kasım 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasağı ardından 104 gün süren çatışmalar nedeniyle ilçede mahsur kalan ve 3 Mart 2016’da “yaşam koridoru”ndan tahliye edilen 3’ü tutuklu toplam 11 çocuk hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davada karar çıktı. Diyarbakır Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuklu yargılanan Ö.S. ve M.Ç. hazır bulunurken, Elazığ E Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan F.Y ise SEGBİS üzerinden duruşmaya katıldı. Davanın ilk duruşmasında tutuklu çocukların tahliyesini isteyen duruşma savcı, daha sonraki duruşmada ise tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istemesi dikkat çekti.

Duruşmada ilk olarak söz alan avukatlar, müvekkilleri hakkında yapılan teşhis işleminin hukuka aykırı olduğunu belirterek, çocukların ve tanıkların baskı ve işkence altında ifade verdiğini söyledi. Avukatlar, çocukların darp ve şiddet maruz kaldığına dair raporun davada dosyasında mevcut olduğuna dikkat çekti. Çocukların üzerinde ve elbiselerinde çıkan Antimon, HDX ve RDX gibi ateşli silah ve patlayıcı artıklarının çatışmalar nedeniyle üzerlerine bulaştığına dikkat çeken avukatlar, bunun tespit edilmesi için mahkeme tarafından uzman bilirkişi atanmasını talep etti.

ÇOCUKLAR TAHLİYE EDİLMEDİ

Son sözü sorulan tutuklu çocuklar, Kürtçe bilen tercüman aracılığıyla yaptıkları savunmalarında, çatışmalar nedeniyle Sur’da mahsur kaldıklarını, suçsuz olduklarını belirterek, tahliyelerini istedi. Avukatların taleplerini reddeden mahkeme, kararını açıkladı. Tutuksuz yargılanan M.F.D., S.K., F.B., M.S.K. ve A.A’ya “örgüt üyesi oldukları” iddiasıyla 2.5’er yıl hapis cezası veren mahkeme, çocukların sabıkasız oluşu ve suç işleme konusundaki eğilimlerini dikkate alarak, tekrar suç işlemeyecekleri yönünde kanaat varıldığı gerekçesiyle 6 çocuğa verilen cezayı erteledi. Çocuklardan R.A., R.H. ve Ş.A. da “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla 3 yıl 4’er ay hapis cezası veren mahkeme, cezalarını ertelemedi. Mahkeme “örgüt üyesi oldukları” iddiasıyla tutuklu çocuklardan F.Y. ve M.Ç’ye 4 yıl 5 ay 10’ar gün, Ö.S’ye ise 5 yıl 4 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, 11 çocuğa toplam 36 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verdi. Çocukların duruşmada gösterdikleri “olumsuz davranışları”nı gerekçe göstererek verdiği cezalarda indirim yapmayan mahkeme, tutuklu çocukların tutukluluk halinin devamına karar verdi.

DAVA HAKKINDA

Sur ilçesinde 104 gün süren çatışmalarda ilçe mahsur kalan ve 3 Mart 2016 tarihinde oluşturulan “yaşam koridoru”dan tahliye olan çocuklar gözaltına alındı. Adliye sevk edilen 11 çocuktan 3’ü tutuklandı. Çocukların gözaltında polisler tarafından feci şekilde darp edildiği iddia edildi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, yaşları 12 ile 17 arasında değişen 11 çocuk hakkında “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla 10’ar yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. İddianamede, çocuklara yaptırılan fotoğraflı teşhis tutanaklarının “delil” olarak gösterilirken, çocukların yiyecek bulmak ve sığınmak amacıyla terk edilen evlere girmesinin “hırsızlık amaçlı” olduğu savunuldu. Sur’da yaralı olarak çıkarılan ve ameliyat edildikten sonra tutuklanan 16 yaşındaki F.Y.’nin vücudundan çıkarılan 5 adet metal (şarapnel) parçasında bulunan “Güçlü patlayıcı maddeler olan HMX, RDX ve TNT kalıntıları” delil olarak gösterildi.

EN SON EKLENENLER