Almanya’da yakalanan DAİŞ’li Salah A.: Türk istihbaratıyla birlikte çalıştım

Almanya’nın Düsseldorf kent merkezine yönelik saldırı hazırlığı içerisindeyken yakalanan 4 DAİŞ üyesinden biri olan Salah A., verdiği ifadede MİT ile birlikte çalıştığını itiraf ediyor.

Almanya’nın Düsseldorf kent merkezine yönelik saldırı hazırlığı içerisindeyken yakalanan 4 DAİŞ üyesinden biri olan Salah A. sorgusunda, Türkiye üzerinden Almanya’ya ulaştığını ve Türk istihbaratı (MİT) ile birlikte çalıştığını itiraf ediyor. Salah A. 2014 yılında Suriye’den Türkiye’ye geçtikten sona MİT için çalışmaya başladığını da söylüyor. Yakalanan DAİŞ üyesi iki intihar eylemcisi, Düsseldorf kentinin işlek caddelerinden olan Heinrich-Heine Bulvarı’nda kendilerini havaya uçurmayı ve bulvardaki yayaları silahlar ve patlayıcılarla öldürmeyi planladıkları ortaya çıkmıştı.

Alman polisinin DAİŞ hücresine yaptığı operasyon sonucu Kuzey Ren Vestfalya, Brandenburg ve Baden-Württenberg’de üç Suriye vatandaşı gözaltına almıştı. Soruşturma ile ilgili Salah A. ismindeki dördüncü kişi de Fransa’da yakalanıp Almanya’ya teslim edilmişti.

DER SPİEGEL İFADENİN AYRINTILARINI YAYINLADI!

Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) Der Spiegel dergisine dayandırdığı haberinde, 4 DAİŞ’li 5 Temmuz’dan itibaren Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak. DAİŞ’çilerin duruşması öncesinde Almanya’nın önde gelen haftalık haber dergilerinden Der Spiegel yarın çıkacak olan yeni sayısında, söz konusu DAİŞ’çilerden Salah A.’nın verdiği ifadeden bazı bölümlere yer verdi.

Buna göre, Salah A. ifadesinde soruşturma ekibine kendisiyle birlikte yakalananlardan Hamza C. ile birlikte 2014 yılının Mayıs ayında Türkiye’ye geçtiğini söylüyor. Salah A. devamla Alman soruşturma birimine şu bilgileri veriyor:

“Türkiye’ye geçtikten sonra gizli olarak Türk istihbaratı (MİT) ile birlikte çalıştım. Verdiğim bilgilerle Türk polisi operasyonlar yaptı ve 50’ye yakın DAİŞ üyesini gözaltına aldı. Ayrıca aralarında ABD konsolosluğunun da olduğu birçok hedefe yönelik saldırının yapılmasını engelledim.”

FEDERAL SAVCILIĞA GÖRE DAİŞ’Çİ DOĞRULARI SÖYLÜYOR

Salah A. daha sonra mülteci olarak bir bot ile Yunanistan’a, oradan da Almanya’ya gelip sığınma talebinde bulunmuş. Kendisine yönelik hazırlanan soruşturma dosyasında devamla şu bilgiler yer alıyor:

“Salah A.’nın Almanya’ya geldikten sonra Düsseldorf’ta terör saldırısını gerçekleştirecek hücreyi hazırladığı ve Facebook üzerinden Suriye’deki DAİŞ merkezine ‘Eylem için her şey hazır, bundan sonrası Allah’a kalmış’ şeklinde bir mesaj yazdı.”

Soruşturma dosyasına ulaşan dergi, “Soruşturmayı yürüten Federal Başsavcılık Salah A.’nın doğruları söylediğini düşünüyor” bilgisini veriyor. Salah A.’nın verdiği bilgiler ve hikayesi soruşturmanın özünü oluşturduğu belirtiliyor.

EN SON EKLENENLER