Cerablus-Bab’ı Türkleştirme ‘Kılavuz’u

Son zamanlarda Bab’ta çıkan çatışmaların altından, Türkiye’nin demografik yapıyı değiştirme çabası çıktı. Kürt ve Araplar göçertilirken, bölgeye Özbekistan ve Pakistan’dan Türkmenler getiriliyor. MHP, Ülkü Ocakları ve Diyanet, Bab’ta demografik yapıyı değiştirme toplantısı yapıyor

Erdoğan Altan/Halep-dihaber

AKP-MHP ittifakının “Fırat Kalkanı” adı altında, himayesindeki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) grupları ile girdiği Cerablus, Ezaz, El Rai (Çobanbey) ve Bab’ta demografik yapı değiştiriliyor. Bölgede MHP ve bağlı Ülkü Ocakları kadroları, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) subayları ile Diyanet Vakfı’nın ortak faaliyet için toplantılar yaptığı öğrenildi. Arap ve Kürtler başta olmak üzere, diğer topluluklar göçertilirken, yerlerine Hama, Özbekistan ve Pakistan’dan Türkmenlerin getirildiği belirtiliyor.

Ülkü Ocakları Başkanı

İki gün önce Türkmen grup Lîwa Muntasir Bilah ile Ülkü Ocakları Başkanı Olcay Kılavuz’un katılımıyla yapılan bir toplantıda, Kuzey Suriye’de Türkmenleri daha etkin kılma üzerine konuşulduğu öğrenildi. Türk bayrağının asılı olduğu salonda alınan kararlar arasında, Araplar ile Kürtlerin bölgeden göçertilmesi olduğu ifade edildi.

Diyanet de işin içinde

Aynı toplantıya Diyanet Vakfı’nın temsilcilerinin de katıldığı objektife yansıdı. Fotoğrafta Cerablus merkez camisinde vakıf yöneticilerinin Türkmenler ile toplantı yaptığı öğrenildi. Toplantının amacına yönelik ise, Türkmenlerin aktif kılınması üzerine planlar yapılıyor. Diyanet Vakfı’nın faaliyetlerinin önünü açmak için ise, 28 Mayıs’ta vakfa Bab’ın TSK bombardımanında yıkılan en büyük camisi olan Umer Bîn Hatep’in açılışının sağlandığı belirtildi.

Cerabluslular çok öfkeli

Bu uygulamalar ile bölgeden çıkarılan, çıkmak zorunda bırakılan Arap ve Kürtlerin evlerinin ise, TSK ve ÖSO gruplarının üslerine çevrildiği belirtildi. Yerel kaynaklar, Türk subaylarının kentleri gezdiğini ve en geniş, stratejik evleri boşaltıp yerleştiğini söylediler. Cerabluslu A.K., başta Araplar olmak üzere, herkese baskı olduğunu ifade ederken, şunları dile getirdi: “Araplar, korkudan Türkçe öğrenip konuşarak, Türkmen olduklarını söylüyor. Askerler, ‘Hiç kimse bize bir şey diyemez, yapamaz’ diyor. Kürtler ve Araplar kaçıyor. Cerablusluların hepsi, TSK ve ÖSO’yu işgalci olarak görüyor. Türk devletine çok öfkeliler ama korkuyorlar. İsyan ettiklerinde Türk askerleri bastırıyor.”

EN SON EKLENENLER