Cezaevi müdüründen tutukluya yanıt: OHAL var, dilekçelerinizi yırtıyorum

Cezası bir yılın altına düşen Mustafa Kengiş adlı tutuklunun “Denetimli serbestlik” uygulamasından yararlanmak için yaptığı başvuruya, Düzce Cezaevi Müdürü “OHAL var. Boşuna dilekçe vermeyin. Verdiğiniz dilekçeleri yırtıyorum” yanıtı verdi.

Urfa’nın Siverek ilçesinde 2012 Newrozu’na yapılan polis müdahalesi sonrası tutuklanarak, “Örgüt üyesi olma” suçlamasıyla tutuklanan Mustafa Kengiş (23), cezasının bir yılın altına düşmesi üzerine “Denetimli serbestlik” uygulamasından yaralanmak için cezaevi idaresine başvurdu. Ancak Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi Müdürü, Kengiş’in başvurusuna OHAL’i gerekçe göstererek skandal bir cevap verdi. Mahkemece verilen 7 yıl 8 ay hapis cezasının 5 yıl 7 aylık kısmını cezaevinde geçirmesi kararlaştırılan Kengiş’in “Denetimli serbestlik” uygulamasından yararlanmak için verdiği dilekçeye “OHAL var. Boşuna dilekçe vermeyin. Verdiğiniz dilekçeleri yırtıyorum ben” yanıtının verildiği belirtildi.

Kengiş, babası Sefer Kengiş ile cezaevinde yaptığı görüş ve telefon görüşmelerinde yaşadıklarını aktardı. Dilekçelerinin yanı sıra diğer taleplerinin de kabul edilmediğini belirten Kengiş, babası aracılığı ile mektuplarının verilmediğini, kitaplarına el konulduğunu, gazete ve dergilerin verilmediğini kaydetti.

Konu ile ilgili ulaştığımız Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi Müdürü, herkesin özgür bir şekilde dilekçe verme, gazete, dergi ve kitaba ulaşma hakkının olduğunu belirtti.

EN SON EKLENENLER