Doğaya salınan jeotermal suları evleri bastı

Efeler’de Maren Enerjiye ait KEN KİPAŞ Elektrik Üretim Anonim Şirketi’ne ait jeotermal enerji santralinin doğaya bıraktığı santral suları ev ve işyerlerini bastı.

Aydın’ın Efeler ilçesine bağlı Ilıcabaşı Mahallesi’nde gece saatlerinde bazı ev, iş yerleri ve tarım arazilerini jeotermal enerji santralinden doğaya salınan çamurlu su bastı. Evleri sular altında kalan yurttaşlar, jeotermal santralinden doğaya salınan suların balçık şeklinde evlerini bastığını belirterek, jeotermal firmalarının yasaya aykırı faaliyet sürdürdüklerini dile getirdi. Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün de gerekli denetimleri yapmadığını aktaran mahalle sakinleri, yaşananlara tepki gösterdi.

Ulaştığımız Ilıcabaşı Mahalle Muhtarı Alim Tarım, meydana gelen su baskını sonrası Aydın Su ve Kanalizasyon İşleri’ni (ASKİ) aradıklarını ve gelen ekiplerin sorunun kuyulardan bırakılan sudan kaynaklandığını aktardığını söyledi. ASKİ ekiplerinin belediyenin bu konuda yetkisi olmadığı gerekçesiyle bölgeden ayrıldığını kaydeden muhtar Tarım, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün de kendileri ile ilgilenmediğini ifade etti. Tarım, sorunun devam etmesi durumunda eyleme geçeceklerinin altını çizdi.

Santralin Maren Enerji’ye ait KEN KİPAŞ Elektrik Üretim Anonim Şirketi’ne ait olduğunu belirten Tarım, su baskınının santral için açılan yeni sondaj kuyusu çalışmasından kaynaklandığını aktardı. Sürekli benzer durumlarla karşı karşıya kaldıklarını belirten Tarım, jeotermal santrallerinin insan sağlığını hiçe saydığını kaydetti.

EN SON EKLENENLER