Ege’de 2 ayda 2 bin 479 hak ihlali yaşandı

Ege Bölgesi’nde Nisan ve Mayıs ayında yaşanan hak ihlalleri raporunu açıklayan İHD İzmir Şubesi, cezaevleri, kadın ve çocuklarla ilgili 2 bin 479 hak ihlali yaşandığını belirtti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, Ege Bölgesi kentlerinde Nisan ve Mayıs ayında yaşanan hak ihlallerini kamuoyuna paylaştı. Dernek binasında yapılan toplantıda açıklanan raporda Ege Bölgesi’nde iki ay içinde siyasi partilere, mültecilere, işçilere, kadınlara, çocuklar ile cezaevlerinde tutulan tutuklu ve hükümlülere dönük 2 bin 479 hak ihlalinin yaşandığı belirtildi.

Raporu açıklayan İHD yöneticisi Ahmet Çiçek, Nisan ve Mayıs aylarında yaşanan hak ihlallerini şöyle sıraladı:

* Referandum seçimlerinde hem devlet güçleri hem de ırkçı kesimler ‘Hayır’ çalışmasını yapan kişilere birçok saldırıda bulundu. Saldırılar sırasında gözaltı ve tutuklamaların ‘Hayır’ çalışmasını yapılan kişilere yönelik. Bu kişiler arasında tutukluluğu devam edenler vardır.

* Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine karşı cezaevlerinde 64 gün süren açlık grevleri vardı. Referandum sonrasında mahpuslar kendi inisiyatifleri ile açlık grevini bıraktılar. Bu süre zarfında açlık grevlerinin uygulanmasından, görüşçülerin görüş sırasındaki ceza infaz koruma memurlarınca baskılara tabi tutulmasına kadar birçok hak ihlali yaşandı.

* Başta HDP olmak üzere sol ve sosyalist kesimlere yönelik gözaltı ve tutuklamalar yapıldı. Son zamanlarda sosyal medya kullanımı da gözaltı ve tutuklama gerekçesi haline gelmiştir. İki ayda toplam gözaltı 316 tutuklama ise 36’dır.

* Türkiye’den Yunanistan’a geçmeye çalışan bin 976 mülteci yakalanmış ve geri gönderme merkezlerine gönderilme, gözaltına alınma gibi çeşitli uygulamalara tabi tutulmuşlardır. Nisan ayında mültecilere yönelik toplu bir ırkçı saldırı da gerçekleşmiştir.

* Nisan-Mayıs aylarında 14 iş kazası olmuş, 5 işçi ise hayatını kaybetmiştir.

* Çocuğa yönelik 15 taciz ve tecavüz vakası yaşanmış, bir çocuk cinayete kurban gitmiştir.

* İki ay içinde 9 kadın öldürülmüş, 11 kadın darp ve yaralamaya uğramış,1 kadına tecavüz edilmiştir.

* Cezaevlerinde 12 görüş esnasında çıplak arama, bir sağlıkçıların gitmemesi, bir tedavi engeli, bir açık görüş sırasında taciz, bir açık görüşte tutsağa darp, 10 cezaevinde çıplak arama, bir görüşçünün darp edilmesi, 12 hapishanede kitap engeli/yasağı, 11 hapishanedeki görüş süresinin düşürülmesi, 10 hapishanede aramalarda odaların dağıtılması, bir hapishanede darp, bir koğuş kapasitesinin üstünde kalma şikayeti, bir hapishanede faaliyet engelleme, 16 hapishanede sevk sırasında darp/işkence, bir siyasi mahpusların adlilerin kaldığı koğuşlarda kalmaya zorlanması vakaları yaşanmıştır.

* Yine 2 nefret söylemi, bir görevi kötüye kullanma, 3 ırkçı saldırı, bir referandumda propaganda engeli ihlalleri tespit edilmiştir.

EN SON EKLENENLER