Gevaş’taki işkence Meclis’e taşındı

HDP, Van Gevaş’ta köylülere yapılan işkenceyi Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na taşıdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, Van’ın Gevaş ilçesinde 3 köylünün işkence gördüğü fotoğraflarını Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na taşıdı. Komisyona bir dilekçe veren Özgökçe, şu ifadelerde bulundu:

“9 Haziran 2017 günü @fatihtezcan adlı twitter kullanıcısı 19 Haziran 2017 tarihi itibariyle hala erişilebilen şu linkten (https://twitter.com/fatihtezcan/status/873277074722697217) “Van Gevaş Emniyet Müdürlüğü’ne roket atan şahıs yakalandı. Bırakın kendimi öldüreyim diye ağlayıp kafasını duvarlara vururken görüyorsunuz” ifadesiyle işkence gördüğü açıkça belli olan ve Van Valiliği tarafından “terörist” olarak teşhir edilen fakat “sorgularının” ardından serbest bırakılan 3 köylünün fotoğraflarını yayınlamıştır.

Bu bağlamda, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun gözaltı merkezlerindeki işkence iddialarına yönelik ihlal iddialarıyla ilgili acil toplantı yapmasını; söz konusu twitter hesabının bu görüntülere nasıl ulaştığını, görüntüleri kimin çektiğini ve servis etmekle amaçlananın ne olduğunu tespit etmek; ayrıca haberde konu edilen durumun komisyon tarafından yerinde incelemek üzere acil bir ziyaret gerçekleştirmesini arz ve talep ederim.”

EN SON EKLENENLER