HDP: Kürt oldukları için işkence gördüler

Gevaş’ta işkence görün 3 köylüye dair Meclis Genel Kurulu’nda konuşan HDP’li Bedia Özgökçe, “Kendilerine yapılan zulmün aslında bir devlet yaklaşımı olduğunu düşünüyorlar ve sırf Kürt oldukları için bunun reva görüldüğünü düşünüyorlar” ifadesinde bulundu.

HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe, Van’ın Gevaş İlçesi’nde kolluk görevlilerince 3 köylünün işkence görmesine dair Meclis Genel Kurulu’nda konuştu. AKP’nin iktidara geldiğinde “işkenceye sıfır tolerans” iddiasını hatırlatan Özgökçe, “Şu an işkenceyi destekleyen, ne yazık ki bunun önünü açan, işkencecileri koruyan ve buna dair destekleyici anlamda mevzuatın çıkarıldığına şahit oluyoruz, artık o günlerin esamisi bile okunmuyor” dedi.

‘KÜRT OLDUKLARI İÇİN İŞKENCE GÖRDÜKLERİNİ DÜŞÜNÜYORLAR’

Özgökçe, şunları dile getirdi: “Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; geçtiğimiz günlerde Van ilinin Gevaş ilçesinde karakola düzenlenen saldırının ardından 3 kişi gözaltına alındı. Hemen akabinde ‘Saldırıyı gerçekleştiren 3 teröristi yakaladık’ diye haber servis edildi ve hemen sonrasında ‘Fatih Tezcan’ isimli bir hesaptan ağzı, yüzü kan içerisinde, kırılmadık kemiği kalmamış görüntüler yayınlandı; işte, bu görüntüler yayınlandı ve bu görüntülerin Gevaş Emniyet Müdürlüğünde çekildiği bilgisini biliyoruz.

İşkence gören ve terörist diye teşhir edilen bu 3 insan, mantar toplamaya giden köylülerdir. Her kim olursa olsun, terörist veya değil, o kamu görevlileri işkence yapıp yapmamaları gerektiğini bilmiyor mu sizce? Bu fotoğrafın yani bu hesaptan yayınlanan mesajın amacı nedir sizce? Ya da şöyle sorayım: Siz bunun zulüm olduğunu kabul ediyor musunuz? Yoksa ‘Kanun önünde herkes eşittir’ söyleminin bir kesim için aslında eşit değildir muhasebesini mi yapıyorsunuz? Ben şunu sormak istiyorum özellikle: Sizlerin de vicdanında ayrılıyor mu, ‘Bir kesim için yapılmışsa haktır’ gibi bir yaklaşım mı var? Yani o köylüler sadece Kürt oldukları için bu işkenceyi görmüş olabilirler mi? Bunun muhasebesini gerçekten yapabilir miyiz?”

Şimdi, bu vatandaşların gözünden bakalım: Hukuk devleti mi, yoksa zulüm devleti mi? Onlar sadece Kürt oldukları için bu zulme maruz kaldıklarını düşünüyorlar mı, düşünmüyorlar mı? Ben size söyleyeyim: Yaşadıkları her gün, devletle karşılaştıkları her gün kendilerine yapılan zulmün aslında bir devlet yaklaşımı olduğunu düşünüyorlar ve sırf Kürt oldukları için bunun reva görüldüğünü düşünüyorlar. Ben zulüm ve devlet ve güvenlik güçleri sözcüklerini bile yan yana kullandığımda bir kısmınızın öfkelendiğini ve az önceki hatibin yaptığı gibi ‘haydi oradan’ güzellemesini yaptığını görüyorum, farkındayım ama bu insanlar da çok öfkeliler, bunu unutmayın, korkunç bir öfke biriktiriyorsunuz.”

İŞKENCE İNSANLIĞI KARŞI SUÇTUR

Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na da eleştiriler getiren Özgökçe, “Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanının konuyla ilgili bir girişimi olmuş, gerçekten haber başlığını görünce ben sevindim ama içeriği okuduğumda ne yazık ki umduğumu bulamadım. Beklerdim ki Sayın Yeneroğlu ‘İşkence, insanlığa karşı suçtur’ tespitini yapabilseydi” diye ekledi.

 

EN SON EKLENENLER