İHH’nın tesislerinde neler oluyor?

‘Yardım kuruluşu’ İHH’nın Reyhanlı’da bulunan tesislerinden El Nusra ve DAİŞ gibi gruplara silah yardımı yapıldığı iddia edildi. Tesis yöneticileri, yöneltilen iddialara ilişkin görüşme talebini, ‘İçişleri Bakanlığı’ndan izin almanız gerekiyor’ diyerek geri çevirdi

Adı daha çok DAİŞ ve El Nusra gibi çetelere yardım iddialarıyla duyulan İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH), Antakya’nın Reyhanlı ilçesinde bulunan tesisinde, çetelere yardıma devam ettiği ortaya çıktı. Reyhanlı’da 10 dönümlük arazi üzerine kurulu olan tesiste, El Nusra (Tahrir El Şam), Ehrar El Şam ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) denetiminde bulunan bölgelere silah yardımı yapıldığı iddia edildi. Reyhanlı ilçe merkezine yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta kurulan İHH merkezi, askeri karargâh standartlarında korunurken, içeriye çok sayıda TIR, iş makinesi ve yakıt tankeri giriyor.

Kapısında 24 saat polis bekliyor

Tesisin etrafına 5 metrelik beton bloklar kurulurken, beton blokların üstü ise jiletli tellerle yükseltilmiş. Beton blok ve jiletli tellerin yanı sıra tesisin etrafı, her 5 metrede bir kurulan kapalı devre kamera sistemi ile izleniyor. Tesisin 2 tane arka 2 tene ön taraf olmak üzere, toplam 4 çıkış kapısın yanı sıra 2 de acil çıkış kapısı mevcut. Kapılarda 7 gün 24 saat polis görev alırken, tesislere dışarıdan bakıldığında tam bir askeri karargahı andırıyor. Ayrıca tesise sevkiyatların yapıldığı günlerde TIR’ların içeri girdikten 10 dakika sonra TIR şoförlerinin ayrıca yapılan misafirhaneye alındığı ve sevkiyat bittikten sonra TIR şoförlerinin tekrar içeri alındığı kaydedildi.

Tırlarda ne taşınıyor?

TIR’larda taşınanlar hakkında araç şoförlerinin de bilgisi olmazken, sevkiyata hazırlanan TIR’ın korseleri, gümrük malı gibi mühürlü teslim ediliyor. TIR’lara yüklenen malzemelerin daha çok Mersin ve İskenderun limanından alındığını, Reyhanlı’da İHH tesislerine bırakıldığı ve burada yapılan son kontrollerinin ardından Suriye’nin Atme kentine götürüldüğü kaydedildi. Atme’de Türk karakolunda görevli subaylar tarafından sevkiyatın teslim alınarak, Atme kampına götürüldüğü ve TIR’ların Atme kampında bulunan El Nusra üyeleri tarafından boşaltıldığı belirtildi.

‘Gördüğünü de kimseye anlatma’

Daha önce söz konusu tesiste TIR şoförlüğü yapan ve güvenlik gerekçesiyle ismini vermek istemeyen kişi, Mersin Limanı’nda yüklenen paketlerden birine baktığını ve içinde 1 litrelik bidonlarda sıvının olduğunu gördüğünü söyledi. Paketi açtığını gören İHH görevlisinin kendisine tepki göstererek, “O paketi kime sordun da açtın. O bidonlarda ne taşındığını biliyor musun?” dediğini aktaran TIR şoförü şöyle devam etti; “Bilmediğimi söleyince bana: ‘O bidonlarda bulunan sıvının yarısı, koca bir köyü yakar, Allah korusun üzerine dökülürse kurtuluşun olmaz. Bir daha bilmediğin şeylere dokunma. Bu gördüğünü de kimseye anlatma. Senin yararına değil, sen sana verilen işi yap, gerisine karışma’ dedi.” TIR şoförü, yaşadığı olaydan sonra İHH ile çalışmadığını söyledi.

Lav silahları olduğu iddiası

Reyhanlı’daki İHH merkezi dışında Cilvegözü sınır kapısına 4 ile 5 kilometre mesafede 4 adet depo yapıldığını, bu depolarda da çok sayıda malzeme bekletildiği iddia edildi. Kentte bu depolarda silah depolandığı iddiaları dilden dile dolaşırken; depolarda hafif silahların yanı sıra el bombası, roket, kaytruşka füzeleri, güdümlü füzeler, tank savar, uçak savar, bomba atar silahı ve lav silahının olduğu ileri sürülüyor. Tesise ilişkin söylentileri konuşmak istediğimiz İHH görevlileri, görüşme talebimizi reddetti. İHH görevlileri, görüşme için İçişleri Bakanlığı’ndan izin almamız gerektiğini söylediler. Oradan izin verilmediği müddetçe bilgi veremeyeceklerini, istenildiğinde ise internet sitelerini takip edilmesini adres olarak gösterdi.

 Erdoğan Alayumat-Hamdullah Kesen/Antakya-dihaber

EN SON EKLENENLER