‘Kadın mücadelesi yargılanamaz’

Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu, yayınladığı yazılı bir açıklama ile; Amed’de Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Tevgêra Jinên Azad (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Sivil Toplum Örgütü (STÖ) yöneticilerine yönelik yürütülen soruşturma ve gözaltılara tepki gösterdi.

“Kadın mücadelesi yargılanamaz!” başlığıyla yapılan yazılı açıklamada, gözaltılar arasında platform kurucularından Ayşe Gökkan’ın da yer aldığı, platformun DAİŞ ve benzeri örgütler tarafından katledilen, zorla alıkonulan ve satılan kadınları için mücadele ettiği ve Gökkan’ın da bu mücadelede büyük emeği olduğu vurgulandı. Operasyonların, kadın mücadelesi yürütülenlere karşı gerçekleştirildiğine işaret edilen açıklamanın devamında, şu ifadelere yer verildi: “Erkek egemen devlet aklı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nden, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Haftası’na kadar, her türlü meşru ve haklı çalışmaları iddianamelere konu etmiş, halen de edilebilmektedir! Arkadaşımızın platform bünyesindeki tüm çalışmaları, Êzidî, Süryani, Ermeni, Şii ve Türkmen kadınlara yönelik insanlığa işlenen suçlar olarak kabul edilen kadın kırımının takipçisi olduğu çalışmalardır. Yine, TJA aktivisti Sara Aktaş, senelerdir kadın çalışmalarında yoğun emeği olan ve DBP PM üyesi Şah Can Tünen de gayretli siyasal çalışmaları olan kadınlardır.”

Açıklamada, gözaltına alınan kadınlardan, Sara Aktaş ve Şah Can Tünen’in sağlık sorunlarına da dikkat çekilerek, gözaltına alınan tüm isimlerin serbest bırakılması istendi. Amed merkezli yapılan gözaltılarda; toplamda 11’i kadın 26 kişi gözaltına alınmıştı. Öte yandan kadın örgütleri de gözaltına alınan kadınlar için sosyal medya hesapları üzerinden #KadınMücadelesiGözaltında hashtag’ı ile sosyal medya eylemi düzenledi.

AMED

EN SON EKLENENLER