Reyhanlı’da savaş ekonomisi kimleri zengin etti?

Savaş üssü haline getirilen Reyhanlı’da son 5 yıl içinde savaş ekonomisi yaratıldı. Reyhanlı’dan DAİŞ, ÖSO, El Nusra ve Ehrar El Şam gibi radikal örgütlere silah ve mühimmat sağlayan birçok şirket servetine servet kattı. AKP Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi’nin de ortak olduğu Reyhanlı A.Ş. bunların başında geliyor.

Suriye’deki savaşla birlikte radikal örgütlerin üssü haline getirilen Hatay’da son 5 yılda ciddi bir savaş ekonomisi oluşturuldu. Başta DAİŞ, El Nusra, Ehrar El Şam ve ÖSO gibi örgütlere, hem lojistik hem de mühimmat desteği sağlayan şirketler ciddi paralar kazanırken, bu şirketlerin başında gelen Reyhanlı A.Ş. ise son 5 yıl içinde ciddi bir büyüme kayderek servetine servet kattı. Radikal örgütlere silah ve mühimmat sağlayan şirketler dışında Reyhanlı’da ciddi bir pazar haline gelen yardım dernekleri, bir yandan bu örgütlere muazzam derecede para kaynağı sağlarken, “İnsani Yardım Vakfı (İHH)” ve “Kimse Yok mu” gibi yardım dernekleri de son 5 yılda depolarını bu örgütlere sağladıkları lojistik malzemelerle doldurdu.

Reyhanlı’da bu dernekler insani yardım adı altında Suriye’nin İdlip kenti üzerinden El Nusra örgütüne ciddi malzemeler satarken, son zamanlarda bu malzemelerin sevkiyatının arttığı belirtildi.

‘HAYVANCILIK BİTERKEN EN ZENGİN ŞİRKET OLDU’

Reyhanlı’da hem silah satan şirketler, hem de yardım derneklerinin ciddi bir pazar oluşturduğu görülürken, bu pazarda pastadan en büyük payı alan ise radikal gruplara silah temin eden şirketler oldu. Halk arasında Demirler Çiftliği olarak bilinen ve AKP Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi’nin de ortaklarından biri olduğu Reyhanlı A.Ş. kentte silah ticaretinin başını çekiyor. Hatay Ticaret Odası’nda kaydı bulunan şirketin daha çok tarım ve hayvancılık alanında ticaret yaptığı belirtiliyor.

Hatay’da isminin açıklanmasını istemeyen bir iş insanı, şirketin yasal olarak canlı hayvan ticareti yaptığını belirtirken şirketin son 5 yıldır kendi tesislerinde kamyon kamyon silahı Suriye’ye gönderdiğini ve son zamanlarda ise silah sevkiyatına hız verildiğini kaydetti. Savaşın başladığı günden bu yana, söz konusu şirket üzerinden radikal örgütlerin silah ihtiyacının Reyhanlı A.Ş. üzerinden sağlandığını belirten kaynak, son 5 yıl içinde şirketin Hatay’ın en zengin şirketlerinden biri olduğunu ifade etti.

SİLAH SEVKİYATI ARTIK AÇIKTAN YAPILIYOR

Daha önce plakasız beyaz renkli kamyonlar ile silah sevkiyatı yapıldığı, bu kamyonlarda daha çok roket, füze, tank ve uçaksavar gibi ağır silahların yanı sıra kaleşnikof mermisi, tabanca gibi hafif silahların da taşındığına dair haberler basına yansımıştı. Son 1 yıl içinde şirket üzerinden gönderilen silahların devlet güvencesiyle yollandığı iddia edilirken, şirketin tesisleri olan Demirler Çiftliği de sıkı bir şekilde korunuyor. Kuşaklı köyünün Reyhanlı’ya bakan tarafında kurulan çiftlik, sınırda asker kent merkezinde ise Özel Harekat Polisleri tarafından korunuyor.

FOTOĞRAF ÇEKMEK GÖZALTI GEREKÇESİ

Çiftliğin fotoğraflarının çekilmesinin gözaltı gerekçesi olduğu belirtilirken, çiftliğe 2 kilometre yakınlıktaki bütün yollar trafiğe kapatılmış durumda. Çiftliği 24 saat gözetleyen kapalı devre kamera sisteminin yanı sıra daha çok emniyet ve askeri karakollarda kullanılan termal kameralar ile de izlendiği ileri sürüldü. Şirketin son zamanlarda mevcut tesis çevresinde bulunan tarlaları da satın alarak muazzam derecede genişlettiği iddia edilirken, çiftlikte daha önce kamyon ve kamyonet gibi araçlar için ayrı garaj varken, şimdilerde ise çiftlik içinde TIR garajı yapıldığı ve onlarca TIR’ın çiftliğe giriş çıkış yaptığı belirtildi.

ÇİFTLİĞE KİMSE YAKLAŞTIRILMIYOR

Daha önceleri rahatlıkla gidebildiğimiz çiftlik yolunda bu sefer özel harekat polisleri tarafından durduruluyoruz. Kimlik kontrollerinin ardından çiftliğe giden yolun kapalı olduğu söyleniyor. Yolun daha önce açık olduğunu söylediğimizde ise güvenlik amaçlı kapalı olduğu, bu yüzden diğer yoldan gitmemiz gerektiği sert bir şekilde ifade ediliyor. Tarlasına gitmeye çalışan yurttaşların dahi alınmadığı yolda neler olup bittiği merak konusu iken, yurttaşlara bu durumu sorduğumuz da ise yolun bir yıla yakın bir zamandır kapalı olduğunu kendilerinin de tarlalarına gitmek için çevre yoluna girmek zorunda kaldıklarını öğreniyoruz.

YURTTAŞLAR: HER SEVKİYAT YAPILACAĞI SIRADA UYARILIYORUZ

Çiftliğe yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta olan yerleşim alalarında yaşayan yurttaşlar da son zamanlarda mahallerinde özel harekat polislerinin sıklıkla dolaştığını söylerken, sevkiyatların daha çok gece 22.00 ila 23.00 saatleri arasında yapıldığını belirtti. Sevkiyatların yapılacağı akşamın sabahında özel harekat polisleri tarafından uyarıldıklarını anlatan köylüler, 22.00 ile 23.00 saatleri arasında dışarıda olmamaları yönünde talimat aldıklarını söyledi.

Erdoğan Alayumat – dihaber

EN SON EKLENENLER