Silo: Rejim saldırılarını sürdürürse misilleme hakkımızı kullanırız

QSD Sözcüsü Mirial Telal Silo, Suriye rejim güçlerinin QSD mevzilerine yönelik saldırılarının Rakka operasyonu ile bağlantılı olduğunu belirterek, saldırıların devamı halinde misilleme haklarını kullanacaklarını duyurdu.

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Sözcüsü Mirial Telal Silo, Suriye rejiminin Reqqa’yı Özgürleştirme Hamlesi’ni boşa çıkarmak için güçlerine saldırdığını, saldırının sürmesi halinde misilleme halklarını kullanacaklarını bildirdi. Doğu Suriye’de gerginliği tırmandıran Esad rejimi, aralıklarla QSD mevzilerini bombalaması çatışma riskini arttırıyor.

Konuya ilişkin Telal Silo, yayımladığı açıklama şunları söyledi: “Reqqa’yı kuşatma amacıyla gerçekleştirilen Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nde güçlerimizin kahramanca direnişi sonrasında ve özellikle de çetelerin başkenti Reqqa kentini özgürleştirmek için başlatılan Büyük Savaş’ta güçlerimizin ve teröre karşı mücadele ortaklarımızın ilerleyişi ve kimi mahallelerin özgürleştirilmesinin ardından, rejim güçleri 17 Haziran’da uçak, top ve tank kullanarak özgürleştirilen bölgelerde bilinçli olarak geniş bir saldırı gerçekleştirmiştir. Saldırı Tebqa kenti ve Fırat Barajı’nı özgürleştirme operasyonu kapsamında 3 ay önce özgürleştirilen bölgede gerçekleşmiştir.

Rejim güçlerinin bu saldırılardaki amacı Reqqa’yı Özgürleştirme Hamlesi’ni boşa çıkarmaktır.”

QSD Sözcüsü Mirial Telal Silo, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullanıldı: “Eğer rejim güçleri Reqqa’daki mevzilerimize saldırılarını devam ettirirse, meşru savunma hakkımızı kullanarak bu saldırılara misilleme yaparız.”

RUSYA: HERŞEYİ VURACAĞIZ

Öte yandan ABD’nin Rakka kırsalında Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş jetini düşürmesi sonrası, Şam yönetimine destek veren Rusya’dan açıklama geldi. Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’de kendi kuvvetlerinin görev yaptığı bölgelerde “uçan her şeyi” hedef olarak göreceklerini ilan etti.

ANLAŞMA ASKIYA ALINDI

Rusya, ABD yönetimiyle Suriye’de havada çarpışma ihtimalini engellemek için yapılan anlaşmayı da askıya aldı. Bu anlaşma, Trump yönetiminin Suriye’deki Şayrat Hava Üssü’nü vurmasının ardından da kısa süreliğine askıya alınmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasında, ABD’nin Suriye uçağını vurması öncesi kendilerini bilgilendirmediği de vurgulandı.

NE OLMUŞTU?

DAİŞ karşıtı uluslararası koalisyon çerçevesinde görev yapan bir Amerikan savaş uçağı dün, Rakka kırsalında Suriye ordusuna ait SU-22 tipi bir savaş uçağını düşürdü. Koalisyondan yapılan açıklamada, uçağın ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrolündeki Cedin yakınlarını bombaladığı ve angajman kuralları gereği düşürüldüğü savunuldu. Şam ise uçağın IŞİD militanlarına karşı bir uçuş yaptığı sırada vurulduğunu açıkladı. Suriye devlet televizyonundan yapılan açıklamada, olayın “terörle mücadele üzerinde tehlikeli sonuçlar doğuracağı” ifade edildi. Uçağın Suriyeli pilotunun kayıp olduğu belirtiliyor.

EN SON EKLENENLER