Yalavuz’un ağabeyi: Kardeşimi önce vurdular sonra işkence ettiler

Lice’de asker kurşunuyla ağır yaralanan Osman Yalavuz halen yoğun bakımda tutulurken, ağabeyi Baki Yalavuz, kardeşinin bilinçli bir şekilde vurulduğunu ve daha sonra işkence edildiğini dile getirdi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesi Türeli (Beşişte) köyüne 1 kilometre uzaklıkta olan Sarum Çayı’ndaki bahçesine giden 4 çocuk babası Osman Yalavuz (30) adlı yurttaşa askerler ateş açtı. Saat 07.00 civarlarından yaşanan olayda Yalavuz, sol omzundan vurularak, ağır yaralandı. Yalavuz’un vurulduktan sonra askerler tarafından darp edildiği ve “Buradaki teröristler nerede?” denilerek baskı uygulandığı ortaya çıktı.

AMCA YEĞEN NEREDE OLDUKLARI BİLİNMİYOR

Ayrıca Yalavuz’un olaydan yaklaşık 3 saat sonra önce Lice Devlet Hastanesi’ne ardından Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirildiği öğrenildi. Köyde yaşayan amca Mehmet Yalavuz ile yeğeni Mesut Yalavuz’un gözaltına alındığı ancak nerede olduğu bilinmiyor.

Olaya ilişkin konuşan Osman Yalavuz’un ağabeyi Baki Yalavuz, Lice’de yürütülen askeri operasyonların sivilleri hedef aldığını söyleyerek, bu nedenle kardeşinin vurulduğunu aktardı. Yalavuz, kardeşinin köyde hayvancılık yaptığını ve askerlerin kardeşini görür görmez vurduğunu anlattı.

‘KÖYLÜLER BASKI ALTINDA’

Yalavuz, 3 gündür köylerinde süren operasyonda halkın baskı altında olduğunu vurguladı. 90’lardan bu yana köylerinin baskı altına olduğunu dile getiren Yalavuz, bunun yerleşim alanlarını terk etmediklerinden kaynaklı yapıldığını söyleyerek, “Ne zaman bizim köye operasyon yapılsa askerler köyde gördükleri gençleri ya gözaltına alıp tutukluyor ya da direk vuruyor. Kendi köyümüzde mağdur oluyoruz” dedi.

‘DAVACI OLACAĞIZ’

Olayın takipçisi ve davacısı olacaklarını söyleyen Yalavuz, “Askerler gençlere ‘Sizin ne işiniz var köyde’ gibi saçma sapan sorular yöneltiyor. Şu an operasyona çıkan askerler de ‘OHAL’den kaynaklı istediğim şeyi yaparım. İstediğimi katlederim. Kimse de bana karışamaz. Beni yargılayamaz’ düşüncesiyle hareket ediyor” diye konuştu.

‘ÖNCE VURDULAR SONRA İŞKENCE ETTİLER’

Kardeşinin bilinçli bir şekilde vurulduğunu yineleyen Yalavuz, “Kardeşime hiç ‘dur’ ihtarında bulunmadılar ya da herhangi bir şey demeden vurmuşlar. 3-4 şarjör ateş edilmiş. Sadece bir kurşun isabet etmiş. Önce vurmuşlar ardından işkence etmişler. Aradan 3 saat geçtikten sonra hastaneye kaldırmışlar. Kardeşim ağır yaralı olmasına rağmen şu an hastanede kelepçe takılı olarak tedavi ediliyor” bilgisini verdi.

EN SON EKLENENLER