Demirtaş’ın davası Yasin Börü davası ile birleştirildi

Tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yargılandığı dava dosyası, Kobanê eylemleri sırasında Diyarbakır’da yaşamını yitiren Yasin Börü ve üç Hür Dava Partisi üyesinin ölümüne dair dava dosyasıyla birleştirildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu yargılandığı davaya bakan Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi, 6-8 Ekim Kobanê eylemleri sırasında yaşamını yitiren Yasin Börü ve 3 Hür Dava Partisi üyesinin davası ile birleştirilmesi amacıyla Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi iki kez talepte bulunmuştu.

Talebi değerlendiren Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, dosyaların birleştirilmesine karar verdi. Mahkeme, daha önce yapılan aynı başvuruyu reddetmişti.

YASİN BÖRO DAVASI

DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırılarının ardından Diyarbakır’da düzenlenen protestolarda Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökgüz’ün yaşamını yitirmesine ilişkin açılan ve Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 25 Nisan’da karar açıklanmıştı.

Dava kapsamında yargılanan 41 kişiden 16 kişiye 5’er defa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilirken, iki kişi ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Dosya kapsamında yargılanan ancak halen yakalanmayan Burhan Ay, Ersin Filizer ve İsa Özel’in dosyaları ise dava dosyasından ayrılmıştı.

Mahkeme heyeti, 15 kişi ile yaşları 18’den küçük olan 6 çocuğa “örgüt propagandası yapmak”, 11 kişiye “konut dokunulmazlığını ihlal etmek”, bir kişiye “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet”, bir kişiye ise “iş ve çalışma hürriyetinin ihlali” ve “örgüt adına suç işlemek” suçlarından hapis cezası vermişti.

Yargılanan Remzi Özşan da “ölü üzerinden hırsızlık” iddiası ile 12 yıl hapis cezası alırken, Uğur Doğanay’a ise “ruhsatsız silah taşıdığı” gerekçesi 3 yıl 9 ay hapis cezası verilmişti.

EN SON EKLENENLER