Hakaret ve tehdide 8 bin 500 TL para cezası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhtarlarla yaptığı toplantıya içeriği değişmediği sürece katılmayacağını belirten Küçükçekmece Atakent Mahalle Muhtarı Halime Totkanlı’ya sosyal medya üzerinde hakarette bulunan Birol G. ve Alaaddin D.’nin yargılandığı davada karar verildi. Birol G. bin 500, Alaaddin D. ise 7 bin TL para cezasına hükmedildi.

İstanbul’un Küçükçekmece ilçesine bağla Atakent Mahalle Muhtarı Halime Toktanlı, 2015 yılında bir gazeteye verdiği demeçte sarf ettiği “Cumhurbaşkanı’nın muhtarlar toplantısına içeriği değişmediği sürece katılmam” söylemi nedeniyle sosyal medya üzerinden hakarete ve tehdide maruz kalmıştı. Toktanlı’nın kendisine hakaret edenler hakkında açtığı davanın karar duruşması Küçükçekmece Adliyesi 17. Asliye Mahkemesi’nde görüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun da katıldığı duruşmaya, çok sayıda kadın katıldı. Sanık Birol G. ve Alaaddin D. ‘nin de hazır bulunduğu duruşma, kimlik tespiti ile başladı.

Ardından savunma yapan sanık Alaaddin D., internet üzerinde çeşitli sitelere bakınırken Toktanlı’nın verdiği röportajı gördüğünü belirtti. Alaaddin D., “Haberde müştekinin resmi vardı, resmin yanında ise tırnak içerisinde ‘Erdoğan çağırsa da gitmem’ beyanı vardı. Kendisinin 2014 senesinde muhtarlık seçimi kampanyasında ‘Geziciyim çapulcuyum muhtar adayıyım’ şeklinde afişleri vardı. Kendi kişisel kanaatime göre sayın Cumhurbaşkanı’ndan haz etmediğini düşünüyorum. Bu şekilde küfürü görünce resminin üstüne iddianamede yer alan sözleri yazdım. Ertesi gün yazının şık olmadığını düşünerek yazıyı sildim. Şikayetten vazgeçme olursa kabul ederim” dedi.

ELEŞTİRİ HAKKINI KULLANMIŞ!

Daha sonra savunma yapan sanık Birol G. ise, Alaaddin D.’yi sosyal medyadan tanıdığını belirtti. Birol G., Alaaddin D.’nin sosyal medyadaki paylaşımını gördükten sonra kendisinin de iddianamede yer alan küfür ve hakaretleri yazdığını aktardı. Amacının tehdit etmek olmadığını iddia eden Birol G., şikayetten vazgeçilirse bunu kabul edeceğini ve beraatını talep ettiğini söyledi. Sanık avukatı da, yazılı olarak verdiği savunmayı tekrar ettiğini ifade ederek, müvekkillerinin AKP teşkilatında aktif olarak görev aldıklarını söyledi. Ardından tekrar söz alan Alaaddin D., ‘eleştiri’ hakkını kullandığını söyledi.

Şikayetinin devam ettiğini belirten Toktanlı, başka kişilerce de sürekli üstü kapalı olarak rahatsız edildiğini vurguladı. Daha sonra söz alan Toktanlı’nın avukatı, müvekkilinin rahatsız edildiğini belirterek, sanıkların cezalandırılmasını talep etti. Araştırılacak başka bir hususun kalmadığını belirten mahkeme heyeti, sanık Alaaddin D.’ye hakaret suçunu işlediği sabit olduğundan 7 bin TL, sanık Birol G.’ye ise bin 500 TL adli para cezası verdi.

EN SON EKLENENLER