Ilıcak: Vahşete sessiz kalamazdım

 Yargılandığı “FETÖ” davasında savunma yapan Nazlı Ilıcak, Cizre’deki devlet ablukasına dair TV programında yaptığı tartışmalarına dair, “Vahşet raporları var. Biz gazeteciler bundan bahsetmeyecek miyiz? Bundan bahsettiğimiz için darbeci oluyoruz. Biz bundan bahsetmeyeceğiz de neden bahsedeceğiz” diye sordu.

Yazar Ahmet Altan, kardeşi Prof. Dr. Mehmet Altan, gazeteci Nazlı Ilıcak ve kapatılan Zaman Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın da aralarında bulunduğu 17 gazetecinin yargılanmasına İstanbul 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde ikinci gününde devam edildi. Duruşma, verilen öğle arası ardından Ilıcak’ın savunması ile başladı.

‘MECBURMUYUZ KUMPAS DEMEYE’

“Ben mecbur muyum Ergenekon ve Balyoz’a kumpas demeye” diye devam eden Ilıcak, “Bugün gelinen noktada bu işin çok sulandırıldığını biliyorum. Daha o iş yürürken benim yazılmış yazılarım var. O gün benim gibi iktidarın yanında olanlar bu konuyu yazmadılar. Onlar talimatla yazdılar, ben ise talimatla yazmıyorum. Yanlış yaptığım olmuştur ama yalan söylemem” dedi. Türkiye’deki derin devlet yapılanmasına değinen Ilıcak, “Kontrgerilla meselesini araştırmak isteyenlerin başına bir şey gelmiştir Türkiye’de. Bu yoktur demek yanılmaktır” dedi.

‘28 ŞUBAT MGK KARARLARINA DA UYMADIM’

Ilıcak, “Hukukun üstünlüğüne inanan biri olarak Mayıs 2016’da gerçekleştirilen MGK kararına uymak zorunda değilim, zorunda olsaydım 28 Şubat kararlarına uyardım” diye konuştu. Ilıcak, “Ben 15 Temmuz’dan sonra FETÖ’nün terör örgütü olduğuna yüzde yüz inandım. Ama bu daha da uluslararası alanda tartışılıyor” dedi.

‘BUNDAN BAHSETMEYECEK MİYİZ?’

Cizre’deki devlet ablukasına dair TV programında yaptığı tartışmalara dair ise Ilıcak, “Vahşet raporları var. Biz gazeteciler bundan bahsetmeyecek miyiz? Bundan bahsettiğimiz için darbeci oluyoruz. Biz bundan bahsetmeyeceğiz de neden bahsedeceğiz” dedi.

Darbe girişiminin bastırılması konusunda Erdoğan’ı alkışladığını dile getiren Ilıcak, “15 Temmuz’da bir cadı avı gerekirdi belki ama Türkiye’nin normalleştiği dönemi delmiştir artık” diye belirtti. Alaattin Kaya’nın Gülen ile irtibatını sağladığına yönelik iddialara dair ise Ilıcak, “Alaattin Kaya ile benim bağlantılarım mı var. Neden görüşeyim Gülen’le” diye konuştu.

Ilıcak savunmasını tahliyesini talep ederek, sonlandırdı. Ilıcak’ın ardından Zaman Gazetesi görsel yönetmeni Fevzi Yazıcı savunma yaptı. Yazıcı’nın ardından Zaman gazetesinin marka müdürü Yakup Şimşek savunma yaptı. Şimşek’in savunması ardından mahkeme duruşmaya yarına kadar ara verdi.

EN SON EKLENENLER