Petkim’de polis müdahale etti: Sendikacılar ve işçiler gözaltına alındı

 Aliağa’da iş bırakan Petkim işçilerinin eylemine polis müdahale etti. Polisin müdahalesinde Petrol İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay ve şube temsilcilerinin de aralarında olduğu çok sayıda işçi gözaltına alındı.

İzmir’in Aliağa ilçesinde faaliyet gösteren ve Azerbaycan petrol tekeli Socar A.Ş. tarafından işletilen Petkim’de dün iş bırakan işçiler, polisin geri çekilmesi ile birlikte sabah saatlerinde eylemlerini fabrika içine taşıdı. Ancak gün içinde fabrikaya sokulmak istenen kamyonların girişine Petrol İş Sendikası yöneticileri ve işçiler engel oldu. B Kapısını girişine kapatan sendikacılarla işçiler, biri iş yeri temsilcisi 4 kişi hakkında verilen disiplin cezalarının geri çekilmesini istedi. Socar A.Ş. patronlarının talebi üzerine fabrika önüne tekrar çevik kuvvet polisleri ve TOMA’lar geldi.

Fabrika önüne gelen polisler işçilerden dağılmalarını isterken, isçiler polise “Direne direne kazanacağız” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları ile karşılık verdi. Polisin yaptığı işlemin hukuksuz olduğunu bildiren işçiler, fabrika önünden ayrılmamakta ısrar etti. Bunun üzerine polis işçilere sert bir şekilde müdahale etti. Polisin müdahalesinde Petrol İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay ve tüm şube yöneticileri ile onlarca işçi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar Aliağa Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Polisin müdahalesi ile birlikte işçilerin yakınları fabrika önünde toplanmaya başladı.

EN SON EKLENENLER