Yazar Ali Yıldırım: Alevilik araştırma merkezine ihtiyaç var

Yazar Ali Yıldırım, Alevi gibi durulmadığı zaman bunu görenlerin Aleviliği ortadan kaldırmaya çalıştığını söyledi. Aleviliğin içinin boşaltılmaya çalışıldığını vurgulayan Yıldırım, Alevi Bektaşi İnanç Kurulu’nun önemine işaret etti. İnanç Kurulu’nun da bilgiyle donatılması gerektiğini belirten Yıldırım, “Alevilik araştırma merkezine ihtiyaç var” dedi. 

 

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu meclisinde konuşan Alevi Yazar, Hukukçu Ali Yıldırım, Alevi kurumlarının siyasi organizasyon, demokratik kitle örgütü olmadığını belirterek, “Biz kendi alanımızdan ancak eşitlik, özgürlük, demokrasi konuları gündeme geldiği zaman oradan dâhil olabiliyoruz. Yoksa biz süreci örgütleyeceğiz, şöyle önderiz demek yapımıza ters. Biz inanç yapısıyız” dedi.

“ALEVİ GİBİ DURURSAK SORUN YOK”

“Muhalifiz, hakka, hukuka özgürlüklere sahip çıkan bir yanımız var. Alevi gibi durduğumuz zaman mesele yok. Alevi gibi durmadığımız zaman sorun var. Bunu görenler Aleviliği ortadan kaldırmaya çalışıyor” diyen Yıldırım, asimilasyona dikkat çekti:

“Son zamanlarda içeriden asimilasyon, dışarıdan asimilasyon tutmadı. Biz Alevileri içeriden asimilasyon edersek Aleviliği alevi olmaktan çıkarırsak camisiz cemevleri gibi bir ortam gerçekleştirirsek Alevilik diye bir şey ortada kalmayacak. Yani garip garip kavramlar, bize ait olmayan tarihler  Aleviliğin içini boşaltmaya yönelik.”

“İNANÇ KURULU BİLGİYLE DONATILMALI”

ABF bünyesinde kurulan Alevi Bektaşi İnanç Kurulu’nun önemine işaret eden Yıldırım, “Bunun yankılarını görüyorum hayatta ve alanlarda. O inanç kurulunu bilgiyle de donatmasını çok anlamlı bulurum. Yani Aleviliğin kadimden gelen bir inanç olduğuna yönelik sezgileri bilgiyle donatarak bilince çıkarmamız lazım” diye konuştu.

 

“ALEVİLİK KENDİ AYAKLARI ÜZERİNE OTURTULURSA BOZULMAKTAN KORKMAYALIM”

Yazar Ali Yıldırım, “Aleviliği kendi ayakları üzerine oturtabilirsek, varolanın bozulmasına engel olabilirsek bozulmaktan korkmayalım” diyerek,  1500’lerde Anadolu topraklarında nüfusun yüzde 80’ni Alevilerin oluşturduğunu, bütün baskı ve zulme rağmen bugünlere gelindiğini, bozulmayan yanın asıl bu olduğunu dile getirdi.

“BİZİ ÇÖZEN BİLGİSİZLİK”

Bir Alevilik araştırma merkezine ihtiyaç olduğunu kaydeden Yıldırım, “Bizi çözen örgütlülüğü de çözen bilgisizlik” dedi.

Bunun örgütlülüğü var edeceğini, toplumu diri tutacağını ve bilincini ortaya çıkaracağını belirten Ali Yıldırım, “Telafisi zor olan şey, Aleviliğin çözümlenmesi. Bizim müdahale etmemiz lazım. Benim kafamda tek proje bu Alevi bilincini geliştirmek ve o anlamda Alevi varlığını kendi değerleri üzerinden yükseltebilmek” ifadelerini kullandı.

Cebrail ARSLAN /Pirha

EN SON EKLENENLER