‘Bölgenin demografisi değiştirilmek isteniliyor’

Sur’da başlatılan yıkıma karşı düzenlenen çalıştayda konuşan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, Şark Islahat Planı’nı hatırlatarak, bölgenin demografisinin değiştirilmeye çalışıldığını söyledi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Sur’un Yıkımına Hayır Platformu tarafından, Suriçi’nde akademisyen, şehir plancıları, milletvekilleri, sivil toplum örgütleri ve ekolojistlerin katılımıyla “Hasankeyf’ten Sur İçine Tarih, Toplum, Kültür, Doğa Ve Kent Kırımını Durduralım” çalıştayı düzenleniyor. Sur ilçesi Ziya Gökalp Mahallesi Abacı Sokak’ta bulunan tarihi bir mekanda gerçekleştirilen çalıştaya, Türkiye ve bölgenin çeşitli kentlerinde çok sayıda akademisyen, sivil toplum örgütü temsilcisi, şehir planlayıcısı ve ekolojist katıldı. Çalıştay DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in açılış konuşması ile başladı.

‘MESELE KÜRDÜN STATÜ MESELESİDİR’

Konuşmasına bölgenin en büyük toplumsal yapısı olan DTK’nin illegalize edilmeye çalışıldığını belirterek başlayan Güven, “Zorlu ve zahmetli bir süreçten geçiyoruz. Sadece Sur’da değil yaklaşık 1 buçuk yıldır Kürdistan’da yürüyen bir konsept var. Bu konseptin adını doğru koymamız gerekiyor. Birilerinin manipüle ederek buna ‘Hendek meselesi’ demesine asla izin vermeyeceğiz. Mesele Kürdün varlığıdır, mesele Kürdün statü meselesidir. Mesele Kürdün artık ‘Köle olarak yaşamak istemiyorum’ demesidir. Kürt tarih boyunca ne zaman başkaldırdıysa hep bu tür saldırılarla yüz yüze kalmıştır” ifadelerini kullandı.

Kürtlerin devam eden politikaya karşı direniş sergilediğini belirten Güven, “Biz demokratik özyönetimin tartışılabilineceğini belirtiyoruz. Kürtler artık statü sahibi olmak istiyor. Ama bu talep karşısında Kürtlerin basını susturuldu, bütün kurumları kapatıldı. Kürtleri muhatapsız bırakmak, tasfiye etmek istiyorlar ama Kürtler 1 kişi kalsa daha mücadelelerine devam edecektir. Bugün eğer ana muhalefet başkanı elinde adalet dövizi ile yürümek zorunda kalmışsa artık tuz kokmuş demektir. Biz bunu hep söyledik her söylediğimizde de ana muhalefet partisi dahil bütün partiler Kürtler karşısında kör sağır oldular. Sıranın onlara da geleceğini söyledik ama dinlemediler” dedi.

‘GÖÇERTEREK DEMOGRAFYAYI DEĞİŞTİRMEK İSTİYORLAR’

Bölgenin daha önce Şark Islahat Planı ile dizayn edilmeye çalışıldığını belirten Güven, “Bugün de demografyayı değiştirerek, göçerterek, insansızlaştırarak bunu yapmak istiyorlar. Bu demografyayı değiştirme çabaları yeni değil. Van’a Acemler yerleştirildiğinde, Ceylanpınar’a Afganlar yerleştirildiğinde, şimdi de Suriyeli mülteciler yerleştirildiğinde de bu amaçlanıyordu. Buna masumane yaklaşmak mümkün değil. Demografyayı değiştirme amacıyla yerleştirildiler” değerlendirmesinde bulundu.

‘ADALET YÜRÜYÜŞÜ DESTEKLENMELİ’

Türkiye ve bölgede yürütülen mücadelenin ortaklaşması gerektiği vurgusunda bulunan Güven, “Bizler de bunlara karşı dayanışmayı büyütmeye çalışıyoruz ama bu kesinlikle yeterli değil. Türkiye ve Kürdistan’ın dört tarafı olarak mücadelede ortaklaşmak lazım. Adalet yürüyüşünün geç başladığını eleştirdik. Keşke Cizre’de insanlar katledilirken beraber yürüseydik. Yan yana olsaydık. Birçok şeyde yan yana yürüseydik o zaman diktatörlük toplumu bu derece sarmış olmayacaktı. Ne olursa olsun bu yürüyüş bir şekilde başlamıştır. Anlamlıdır, önemlidir. Biz bu anlamda yürüyüşün desteklenmesi ve herkesin bu yürüyüş etrafında kenetlenmesi gerektiğini belirtiyoruz” dedi.

Çalıştay konuşmaların ardından, “Savaş ve kent yıkımları”, “Geçmişten günümüze kentler”, “Kürt coğrafyasında yıkım gerçeği rant sömürü doğa ve toplum talanı”, “Kentlerde toplumsal hafızaya kültürel, tarihsel soykırıma müdahale”, “Kent hakkı demokratik kent yönetimleri ve mücadele deneyimleri” başlıklı konular ile basına kapalı şekilde devam edecek.

EN SON EKLENENLER