Cezaevindeki çocuklar için adalet nöbetinde

Annesi Gülistan Diken Akbaba ile birlikte 4 aydır cezaevinde olan 7 aylık Miraz bebeğin babası Cengiz Zaza Akbaba, Maçka Demokrasi Parkı’nda cezaevlerinde olan tüm çocuklar için adalet istiyor. Akbaba, adalet yerini bulana kadar sokaklarda olmaya devam edeceğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Enis Berberlioğlu’na MİT TIR’ları davasında verilen 25 yıl hapis cezasının ardından partinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a başlattığı “Adalet” yürüyüşü 7’nci gününde devam ediyor.

Yürüyüş kapsamında İstanbul’da bulunan yurttaşlar ise, Beşiktaş Maçka Demokrasi Parkı’nda “Adalet Nöbeti” başlattı. Nöbete, 7’den 70’e her kesimden insan uğramış olduğu haksızlıkları dile getirip adalet talebinde bulunuyor.

TUTUKLU TÜM BEBEKLER İÇİN NÖBETTE

Bunlardan biri de, 19 Şubat’tan bu yana 7 aylık bebeği Miraz Akbaba ile Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne konulan ve daha sonra Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde gönderilen Gülistan Diken Akbaba’nın ailesi oldu. Sadece kendi çocuğu için değil, cezaevinde bulunan tüm çocuklar için nöbetteki yerini aldığını ifade eden Cengiz Zaza Akbaba, adalet yerini bulmadığı sürece sokaklarda ve meydanlarda olmaya devam edeceklerini söyledi.

‘BABALAR GÜNÜNDE ADALET PEŞİNDEYİDİM’

Yüzlerce bebeğin cezaevinde olduğunu, ancak bebeklerin yerinin cezaevi olmadığını söyleyen baba Akbaba, “Eşim ve bebeğim 4 aydır cezaevinde. Bu 4 ayda iki cezaevi değiştirdiler, yani sabit bir ikametgahı yok. Türkiye’de adaletin, büyük binalarda, adliye saraylarında aranması gerektiğini söylüyorlar, ama adalet sarayları dedikleri yerlerde çok büyük adaletsizlikler yaşanıyor. 560 bebek şuan anneleri ile birlikte cezaevlerinde. Cezaevleri bebeklerin büyüyebileceği yerler değil” hatırlatmasında bulundu. Bu yıl ilk defa Babalar Günü’nü kutladığını belirten Akbaba, “Benim ilk Babalar Günüm’dü. İnsanlar birbirine bir şey satma derdindeyken biz bebeğimizin fotoğrafı ile buralarda adalet arıyoruz” diye konuştu.

‘BEBEĞİN FOTOĞRAFINA BİLE TAHAMMÜLLERİ YOK’

Türkiye’de çok uzun zamandır adalet olmadığını sözlerine ekleyen Akbaba, şöyle devam etti: “Bugün bu insanların burada olması umut verici. Adaletsizliğin mağduruyuz biz. Ben ilk gün buraya geldiğim zaman bebeğimin resminin olduğu dövizi parka almadılar. Bir karışıklıktan yararlanarak içeri girdim, ama polis peşimi bırakmadı ve beni alanda buldu. Bir milletvekilinin aracılığı ile ancak dövizi içeri alabildim. Bebeğin olduğu fotoğrafa bile tahammül edemeyen bir zihniyet ile karşı karşıyayız. Tüm bu yaşananlara karşı adalet talebi büyümeli ve gerçek anlamda yerini bulmalı.”

‘ADALET YERİNİ BULANA KADAR SOKAKLARDA OLACAĞIZ’

Başta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP hükümeti yetkililerin adaletin sokaklarda değil, mecliste aranması gerektiği yönündeki açıklamalarına da değinen Akbaba, “CHP ve HDP’li vekiller defalarca Miraz bebeğin durumunu meclise taşıdı, her seferinde ret cevabı ile karşılaşıyoruz. Bu durum böyle giderse biz sokaklarda, meydanlarda, parklarda olmaya devam edeceğiz. Bu adaletsizliği kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz de” diye belirtti.

EN SON EKLENENLER