Demirtaş’a söylenen ‘vekil kıllığına girmiş namussuzlar’ sözü ifade özgürlüğü sayıldı

Antep Bölge Adliye Mahkemesi, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a küfür ve hakarette bulanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışmanı Oktay Saral hakkında verilen 9 bin lira manevi tazminat cezasına dair kararını kaldırdı. Mahkeme, “bu vekil kıllığına girmiş namussuzları, Meclis’te saklamak ne ola ki” şeklindeki paylaşımın “düşünce ve ifade özgürlüğü” kapsamında olduğunu savundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı ve AKP eski Milletvekili Oktay Saral, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Almanya’ya yaptığı bir ziyarette Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir ile çektirdiği fotoğrafı, yazdığı yazıyla birlikte 19 Ağustos 2016 tarihinde Twitter hesabından paylaştı. Küfür ve hakaret içeren paylaşımlar nedeniyle Selahattin Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, müvekkilinin kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle Saral hakkında manevi tazminat davası açtı. Davayı kabul eden Diyarbakır 6. Asliye Hukuk Mahkemesi, 26 Ekim 2016 tarihinde kararını açıkladı. Saral’ı 9 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkûm eden mahkeme, tazminatın 19 Ağustos 2016 tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte Oktay Saral’dan alınarak, Demirtaş’a verilmesine hükmetti. Ardından Demirtaş’ın avukatı tazminatın az olduğu, Saral’ın avukatı ise fazla olduğu gerekçesiyle yerel mahkemenin kararı için istinaf talebinde bulundu. Saral’ın istinafa gönderdiği itiraz dilekçesinde suçun yasal unsurları oluşmadığını ileri sürdü.

İSTİNAF MAHKEMESİ, P HAKARET İLE İLGİLİ ‘BAĞ’ BULAMADI!

Tarafların itirazlarını değerlendiren Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, oy birliği ile aldığı kararda Demirtaş’ın avukatının istinaf talebinin reddine, Saral’ın avukatının talebinin ise kabulüne karar verdi. Yerel mahkemenin Saral’ın 9 bin lira tazminat ödemesine ilişkin kararının kaldırılmasına hükmeden mahkeme, Demirtaş’ın açtığı manevi tazminat davasının da reddine karar verdi. Yargılama giderlerinin Demirtaş’ın üzerine bırakılmasını hükmeden mahkeme, Saral’ın yatırdığı 85.70 liralık başvuru harcının da Demirtaş’tan tahsil edilmesine karar verdi. Mahkeme, Saral’ın paylaştığı “Bellevue Sarayı’nın kripto sığıntısı, boynunda tasması, Alman Yosması; Ey soysuz kahpe! Hesap göreceğiz artık sizinle” şeklindeki sözlerin muhatabının kim olduğunun belli olmadığını, zarar ile eylem arasında bir bağ bulunmadığını ve manevi tazminat şartlarının oluşmadığını savundu.

MAHKEMEYE GÖRE MİLLETVEKİLLERİNE HAKERET ETMEK HUKUKA UYGUN

Mahkeme, “İllerimizde bu kadar can giderken ve içi kan anlayan aileler varken, bu vekil kıllığına girmiş namussuzları, Meclis’te saklamak ne ola ki” şeklindeki paylaşımın “rahatsız edici” olduğunu vurguladı. Mahkeme bu paylaşımda yer alan ifadeleri, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu, bunun da Birleşmiş Milletler (BM) Kişisel ve Siyasi Haklar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Sözleşmesine (AİHS) ve Anayasa’da güvence altına alındığını savundu. Saral’ın yaptığı paylaşımla Demirtaş’ın başkanı olduğu ve ülkeyi yönetmeye talip bir siyasi partinin ülkede gerçekleşen “terör eylemlerine karşı takındığı tavrın” eleştirildiğini savunan mahkeme, “Bu durumun sosyal medya yolu ile düşünceyi açıklama ve eleştiri hakkı kapsamında kaldığı, hukuka aykırı olmadığı, yazıların sert eleştiri düzeyinde kaldığı, davacının siyasi kişilik olması da dikkate alındığında sert eleştirilere katlanması gerektiği anlaşıldığı” ileri sürüldü.

‘DEMİRTAŞ VE RAKİPLERİ SÖZ KONUSU OLUNCA…’

İstinaf Mahkemesi’nin kararını değerlendiren Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, şunları söyledi “Yargı, hiçbir dönem bu kadar siyasallaşmamıştı. Mağdurun, hakarete uğrayanın Demirtaş, failin ise siyasal iktidara mensup biri olması halinde yargının nasıl bir aklama uğraşına girdiğinin açıkça gösteren bir karar bu. Siyasilerin birbirine ‘namussuz, yosma, boynunda tasma’ şeklinde hitap edebileceğini ve bunun siyasi eleştiri olarak kabulü gerektiğini söyleyen bir karar. Bu toplumda herhangi biri, bizzat kararı verenler de dâhil hiç kimse kendisine böyle hitap edilebileceğini kabullenemez. Ancak Demirtaş ve siyasi rakipleri söz konusu olunca maalesef böylesi hukuk garabetleri ortaya çıkıyor” ifadesini kullandı. Kesin olan bu karara karşı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulunacaklarını ifade eden Karaman, AYM’nin vereceği karara göre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuracaklarını söyledi.

Mahkeme’nin “ifade özgürlüğü” saydığı paylaşımı AKP’li Oktay Saral sosyal paylaşım hesabından silmişti.

EN SON EKLENENLER