HDP’li Bilgen ve Kaya için aranan mahkeme bulundu

HDP milletvekilleri Hüda Kaya ve parti sözcüsü Ayhan Bilgen hakkında açılan ve mahkemeler arasındaki olumsuz yetki uyuşmazlığına son noktayı koyan Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi, Bilgen ve Kaya’nın Diyarbakır’da yargılanmasına karar verdi.

Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu’nun (MYK) 2014 yılı Ekim ayında DAİŞ saldırısı altında olan Kobanê için yaptığı çağrıya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 31 Ocak’ta tutuklanan HDP Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen hakkında açılan davanın Diyarbakır’da görülmesine karar verdi. Bilgen hakkında, “örgüt üyeliği”, “Suç işlemeye alenen tahrik etme” ve “halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma, toplantı ve yürüyüşün zorla dağıtılması” iddialarıyla 11 yıldan 25.5 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianameye kabul eden Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi, Bilgen’in Ankara’da gözaltına alındığı dolayısıyla üzerine atılı “örgüt üyeliği” suçunun en son işlediği (Temadi) yerin Ankara olduğu gerekçesiyle dava için yetkisizlik kararı verdi. Mahkeme, dava dosyasını Ankara’da görevli ve yetkili ağır ceza mahkemesine gönderilmesine karar verdi. Yetkisizlik kararıyla gönderilen dava dosyasını inceleyen Ankara 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Bilgen’i yargılamakla görevli ve yetkili mahkemenin Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi olduğuna hükmederek, dava için yetkisizlik kararı verdi.

Mahkeme, mahkemeler arasında olumsuz yetki uyuşmazlığı nedeniyle dosyayı Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi’ne gönderdi. Dosyayı inceleyen Yargıtay’ın ilgili dairesi, Bilgen’in Diyarbakır’da yargılanmasına karar vererek, dava dosyasını Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Dosyayı inceleyen mahkeme, önümüzdeki günlerde duruşma günü belirleyecek.

Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya hakkında 25 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada yargılamanın hangi mahkeme yapacağı konusunda ortaya çıkan olumsuz yetki uyuşmazlığını da karara bağlayarak, davanın Diyarbakır’da görülmesine hükmetti. Afyon’da 28 Ocak’ta gözaltına alınarak getirildiği Diyarbakır’da “adli kontrol” şartı ile serbest bırakılan Kaya hakkında “örgüt üyesi olmak”, ” Suç işlemeye alenen tahrik”, “Örgüt propagandası yapmak” ve “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtmak” iddialarıyla 25 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Davanın iddianamesini kabul eden Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Kaya’nın üzerine atılı “örgüt üyeliği” kesildiği yerin gözaltına alındığı Afyon ili olduğunu ileri sürerek, dosyayı yetkisizlik kararıyla Afyon Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi. Afyon Ağır Ceza Mahkemesi, Diyarbakır’dan gönderilen dava dosyası için yetkisizlik kararı vererek, yetki uyuşmazlığının çözümü için Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi’ne gönderdi.

Mahkemeler arasındaki olumsuz yetki uyuşmazlığını inceleyen Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi, Kaya’nın dava dosyasına bakmakla görevli mahkemenin Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi olduğuna hükmederek, dava dosyasını Diyarbakır’a gönderdi. Kaya’nın ilk duruşması Kasım ayında görülecek.

EN SON EKLENENLER