‘Kuşların geçişini engellemek, köprüleri suya atmakla olmaz’

Çukurca’nın köylerinde yaşayan yurttaşlar, sınırın öte tarafında akrabalarının olduğunu dile getirerek, “Kuşların geçişini engellemek, köprüleri suya atmakla olmaz” sözleriyle, örülecek duvarın anlamsızlığına dikkat çekti.

İran ve Federe Kürdistan Bölgesi’ne sınırı bulunan Hakkari’nin Çukurca ilçesinde, yurttaşlar sınıra örülmesine karar verilen beton duvara tepki gösterdi. Sınırda bulunan Ormanlı (Zawite), Çığlı (Aşût), Güzeldere (Minyaniş), Çimenli (Mêrgan), Köprülü (Gêman) köylerinde yaşayan yurttaşlar, sınırın öte tarafında akrabalarının olduğunu dile getirerek, örülecek duvarın kendilerini akrabalarından ayıracağına dikkat çekti. Her tepeye bir karakol veya kalekol kurulduğuna dikkat çeken yurttaşlar, güvenlikçi politikaların bölgede tarım ve hayvancılığı bitirdiğini söyledi.

‘SINIRIN ÖTE YANINDA AKRABALARIMIZ VAR’

Akrabaları ile görüşmek için her türlü yola başvuracaklarını ifade eden Güzeldere köyünden Süleyman Demir, “Bu duvarın yapılmasında her şekilde bizim zararımızadır. Bu duvarı istemiyoruz. Bizim sınırın öte tarafında on binlerce akrabalarımız var ve onlarla bağımız kopacak. Bir de bu duvarların yapılması sadece ülke ekonomisine zarardır. Erdoğan buraya 70 duvar da koysa çözüm değil. Kuşların geçişini engellemek, köprüleri suya atmakla olmaz. Halkımız akrabaları ile görüşmek için bu sınırı mutlaka kullanacaktır. Onların gücü var yapabilirler ama halkı durduramayacaktır” dedi.

‘CUMHURBAŞKANI GELSİN DUVARI ANLATSIN’

Bölge insanının geçim için sınır ticareti yaptığını belirten Demir, “Yaşamımız bu sınıra bağlıdır. Cumhurbaşkanı gelsin bölge insanının geçimini sağlaması için gerekli ekonomik imkanları yaratsın ve duvarlar konusunda halkı ikna etsin, duvarın faydalarını anlatsın, o zaman duvarı yapsın. Almanya’da da bir zamanlar duvar vardı. Çözüm oldu mu? Yapılmak istenen sadece halkı zora düşürmedir ve fuzuli bir masraftır. Yapılan zulümdür ve düşünülmesi gereken bu züllümün sonu nereye varacak” diye konuştu.

‘YAŞAM ALANIMIZI DAHA DA DARALTACAKLAR’

Aynı köyden Fatma Demir de, “Zaten bugün bile köyden çıkamıyoruz. Eskiden dağlara çıkar bahar aylarında otlar toplar geçimimizi sağlardık. Ancak şu anda her tarafta kalekolar var ve çıkışımıza izin verilmiyor. Yapılacak duvarı kesinlikle istemiyoruz” diye belirtti.

‘DUVAR YAPACAKLARINA SAĞLIK OCAĞI YAPSINLAR’

Duvara harcanacak paranın bölgede sağlık ve eğitime harcanmasına ayrılmasını isteyen Ormanlı köyünden Ekrem Ediş de, “Bakın bu köyde 70-80 haneyiz bir sağlık ocağımız yok. Okulumuz ise tek derslik bir alandır. Duvarı yapacağına buraya sağlık ocağı yapılsın. Çocuklarımız hastalanıyor ve bir şey yapamıyoruz. Devlet gücünü duvarla mı gösterecek?” diye sordu. Aynı köyden Kemal Ölmez ise, “Bizleri duvarla mı koruyacaklar? Köyde 85 öğrencimiz var okulumuz yok” diyerek, örülecek duvarın zor olan yaşantılarını daha da zorlaştıracağını söyledi.

EN SON EKLENENLER