Mesut Yalavuz karnından vurulup araziye atılmış

Asker kaçağı olduğu iddiasıyla evine gelen askerlerin, Lice’ye götürülmek üzere kelepçelediği, ancak dün arazide ağır yaralı olarak bulunan Mesut Yalavuz’un, askerler tarafından karnından vurularak araziye atıldığı ortaya çıktı.

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Türeli (Beşişte) köyüne yapılan operasyonda 2 gün önce askerlerin önce gözaltına aldığı, sonra kaçtığını iddia ettiği Mesut Yalavuz dün akşam Kıyı (Darakol) köyü kırsal alanında köylüler tarafından yaralı halde bulundu. Askerlerin köyde çobanlık yapan 20 yaşındaki Yalavuz’u, “asker kaçağı” olduğu gerekçesiyle tutanak imzalatmak için Lice’ye götüreceklerini söyleyerek yanlarına aldığı, ancak 24 saat boyunca arazide ters kelepçe ile gezdirdiği öğrenildi.

İddiaya göre, askerler Yalavuz’u karnından vurarak araziye attı. Dün akşam saatlerinde Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Yalavuz’un iç organlarının zarar gördüğü belirtildi.

Hayati tehlikesi devam eden Yalavuz, yoğun bakımda tutuluyor.

‘ASKERLER OĞLUMU ÖLDÜRMEK İSTEDİLER’

Anne Raife Yalavuz, oğlunun askerlik işlemleri için Lice’ye götürülmek üzere evden alındığını, ancak arazide ters kelepçe ile dolaştırıldığını anlattı. Yalavuz, “Oğlumu Lice’ye götüreceklerini söylediler. Ben de geleceğimi söyledim. Ancak ‘gerek yok 1 saat sonra bırakacağız’ dediler. Evden çıkardıktan sonra kendisinden haber alamadık. Lice merkeze gittik. Oraya getirilmediğini öğrendik. Aradan 24 saat geçtikten sonra Kıyı köyünden bize haber geldi. Oğlumun vurulduğunu ve kırsal bir araziye atıldığını öğrendik. Oğluma önce işkence yapmışlar sonra da karnından vurmuşlar. Amaçları tamamen öldürmekmiş. Gençlere zulüm yapıyorlar. Amaçları sivil halkı öldürmektir. Bu zulümdür. Oğlumun hiç bir suçu yoktur. Operasyon yapıldığı gün evdeydi. Ne hakları var bunları yapmaya. Halka işkence edip sonra ‘terörist’ ilan ediyorlar. Hastaneye getirdiğimizden beri göremiyoruz. Bize net bir bilgide verilmiyor” diye konuştu.

EN SON EKLENENLER