Şerafettin Elçi Havalimanı askeri havalimanına dönüştürülüyor

Cizre-İdil karayolunda bulunan ve askeri sevkiyatların gerçekleştirildiği Şerafettin Elçi Havalimanı’nın yanında bulunan geniş bir alanda kazı çalışması yapılıyor. Yerel kaynaklar, savaş uçaklarının uçuş pisti için çalışma başlatıldığını belirtti.

Şırnak’ın Cizre ve İdil ilçeleri arasında bulunan ve açılışı 26 Temmuz 2013 tarihinde yapılan Şerafettin Elçi Havalimanı’nda yaklaşık bir ay önce başlatılan inşaat çalışması tüm hızıyla devam ediyor. Havalimanının yanında bulunan alandan Sırtköy (Deştadarê) köyüne kadar uzanan arazi üzerinde başlatılan inşaat ve kazı çalışmaları ise gizli bir şekilde yürütülüyor. Sık sık İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından kontrol edilen inşaat sahasında çok sayıda kepçe ile çalışma yürütülüyor. Kazı çalışması yapılan araziden çıkarılan toprak ise kamyonlarla farklı noktalara götürülüyor.

ETRAFI BETON DUVARLARLA ÇEVRİLDİ

Geniş bir alanı kapsayan ve etrafı beton duvarlarla çevrilen şantiye sahasına kimse yaklaştırılmazken, arazinin giriş ve çıkışları ise çok sayıda polis ve özel güvenlik görevlisi tarafından kontrol ediliyor. Şuana kadar havalimanı yetkilileri tarafından arazideki çalışma hakkında herhangi bir açıklama yapılmadığı gibi inşaat sahasında herhangi bir levhaya da rastlamak mümkün değil.

SAVAŞ UÇAKLARI İÇİN UÇUŞ PİSTİ

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, kazı çalışmalarının nedeni havalimanını askeri uçuşlara açık hale getirmek. Her gün İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen ile Ankara havalimanlarından uçuşların yapıldığı havalimanında, çalışmaların sona ermesi ile birlikte savaş uçaklarının kalkacağını ifade eden kaynaklar, söz konusu geniş alandaki çalışmaların savaş uçaklarının uçuş pisti için yapıldığını söyledi.

HERGÜN MÜHİMMAT VE ASKER SEVKİYATI

Özelikle sokağa çıkma yasağının ilan edildiği dönemlerde asker ve polis sevkiyatı için kullanılan havalimanı, bölgede başlatılan askeri operasyonlar için de kullanılıyor. Hemen hemen her gün kargo uçaklar ile asker ve mühimmat sevkiyatı yapılan havalimanı, askeri havalimanına çevrilmiş durumda.

EN SON EKLENENLER