CİSST’ten kadın tutuklular için ‘ücretsiz ped’ kampanyası

 Kadın tutukluların ücretsiz ped hakkının yasal güvenceye alınmasını isteyen CİSST, “Hapishanelerde ücretsiz ped istiyoruz!” kampanyası başlattı.

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği ( CİSST), kadın tutukluların ücretsiz ped hakkına ilişkin başlattıkları kampanyanın startını yaptıkları basın açıklaması ile verdi. Dernek binasında yapılan toplantıya tutuklu yakınları katıldı. Açıklamayı yapan CİSST çalışanı Avukat Ezgi Duman, dünya üzerindeki her 100 bin kişiden 144’ünün tutuklu, bu 144 kişiden de ortalama 9’unun kadın olduğunu söyledi. Duman, “Bir diğer deyişle, tüm dünyadaki mahpus nüfusunun yaklaşık yüzde 6.5’i kadındır. 2000-2013 yılları arasında kadın mahpus nüfusu yüzde 40’ın üzerinde artış göstermiştir. Ataerkil bakış açısının ve bazen de kadın mahpus nüfusunun az olmasından kaynaklı hakları ihlal ediliyor” dedi.

‘İHTİYAÇLAR KARŞILANMIYOR’

Cezaevlerinde bulunan kadınlara ve ihlallere ilişkin verileri de paylaşan Duman, şunları kaydetti: “Türkiye hapishanelerinde 1 Kasım 2016 tarihli rakamlara göre, 7 bin 894 kadın, 21 Eylül 2016 tarihli rakamlara göre ise 74 kız çocuğu bulunmaktadır. Söz konusu kadınlar hem hapishanede olmaktan hem de kadın olmaktan kaynaklı birçok sorun yaşamakta ve dayanışmaya ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle duvarların ardında da kadınların var olduğunu duyurmak, kadın mahpusların taleplerini gündeme getirmek gerekmektedir. Türkiye hapishanelerindeki kadınların cinsiyete bağlı ihtiyaçlarının görmezden gelindiğinin örneklerinden birisi ped ihtiyacının yeterli miktarda, çeşitlilikte ve ücretsiz olarak sağlanmamasıdır. Kadınların yeterli pede erişebilmesi sağlık hakkı ile doğrudan ilgilidir. Cinsel yolla bulaşan veya doğurganlığa bağlı hastalıklara daha açık durumda olan kadınların toplu yaşanan hapishanelerde tüm hijyen malzemelerine, özelde pede rahatça ulaşabilmeleri gerekir.”

‘HAPİSHANELERDE ÜCRETSİZ PED İSTİYORUZ’

“Hapishanelerde ücretsiz ped istiyoruz!” sloganıyla kampanyanın startını verdiklerini ifade eden Duman, “Kampanyamızın temel talebi kadın mahpusların ücretsiz ped hakkının yasal güvenceye alınmasıdır. Bu kapsamda, hapishanelerde ücretsiz ped sağlanacağına ilişkin maddenin yasal mevzuata eklenmesi talebi gündeme getirilecektir. Kampanyamız sürecinde hapishanelerdeki kadınların sorunları ve ihtiyaçları, özelde ise ücretsiz ped talepleri basın, sosyal medya gibi araçlarla kamuoyunun ve politika yapıcıların gündemine taşınacaktır” diye konuştu.

Duman, herkesi kampanyaya destek vermeye, cezaevindeki kadınlarla birlikte “Hapishanelerde ücretsiz ped istiyoruz!” demeye çağırdı.

Duman’ın ardından söz alan İnsan Halkları Derneği (İHD) Kadın Komisyonu üyesi Mürüvvet Yılmaz, kampanyayı desteklediklerini ve aktif olarak çalışma yürüteceklerini söyledi.

EN SON EKLENENLER