DBP’li belediye hayata geçirdi, yurttaşlar sürdürdü

Van Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmadan önce hayata geçirilen Alternatif Ürün Yetiştiriciliği Projesi’nin yaygınlaşması sonucunda, kentte 145 yurttaş sarımsak üretiyor.

Van Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmadan önce hayata geçirilen projeler birçok insana umut olmaya devam ediyor. Kırsal kalkınma çalışmaları arasında bulunan Alternatif Ürün Yetiştiriciliği Projesi kapsamında, 2015 ile 2016 yılında kentte ilk kez yetiştirilen sarımsak, yaygınlaşarak en önemli üretim alanı olmayı sürdürüyor. Proje kapsamında Bahçesaray ilçesi dışındaki 12 ilçe ve il merkezinde yüzlerce dönüm arazide 145 çiftçi sarımsak üretimi yapıyor.

SONBAHARDA EKİLİYOR, TEMMUZDA TOPLANIYOR

Kayyum atanmadan önce belediyeden tohum ve makine desteği alan sarımsak üreticilerinden Edremit’in Eminpaşa mahallesinde yaşayan Emin Denizman, fazla çaba gerektirmeden üretilen sarımsağı hem toptan hem de kilo işi sattıklarını dile getirdi. Sonbaharda toprağa sarımsak tohumlarını attıklarını dile getiren Denizman, “Hayvan gübresi kullanıyoruz. Yağmur yağdığı zaman ve havalar serin olduğu zaman sulamaya gerek duymuyoruz. Ancak havalar iyice ısındığında haftada 2 kere suluyoruz. Temmuz ayında ise sarımsakları toplamaya başlıyoruz. Sarımsağın kilosunu toptan 7 TL’ye, pazarda ise 15-16 TL’ye satıyoruz” dedi.

‘ÖNCE DENEME AMACIYLA EKTİK’

İlk yıl deneme amacıyla evinin önünde ekim yaptığını belirten Denizman, 2 yıldır da üretim yaptığını söyledi. Denizman, “Bundan önce de sebze ekiyordum ama sadece karın tokluğunaydı. Şimdi sarımsak ekmeye başlayarak, fazla zahmetli olmayan bu ürünle kazanç elde etmeye başladık. İnsan bir çapa yapıyor su döküyor o kadar” diye konuştu.

‘10 KİŞİYE DESTEK VERDİM’

Kendisinin de 10 kişiye sarımsak tohumu desteğinde bulunduğunu dile getiren Denizman, “Bu işe DBP’li belediye sayesinde başladım. Bizlere sarımsak tohumu verdiler. Onların sayesinde ekimi öğrendim. Bu sayede ben de 10 kişiye sarımsak ekimini öğrettim ve tohum desteğinde bulundum” ifadesinde bulundu.

‘ŞİMDİ MUHATAP BULAMIYORUZ’

Bu yıl ise 2 buçuk dönüm arazide sarımsak eken Denizman, DBP’li belediyelere atanan kayyumlara tepki göstererek, “Kayyum atanan belediyenin kapısını çalamıyoruz. Bizlerin muhatabı orada yok. Eski belediye bizlere destek verdi. Bekir Kaya bizlere her türlü yardımı ediyordu. Suyu olmayana su, tohumu olmayana tohum veriyordu. Şimdi kimden yardım isteyeceğimizi bilmiyoruz. Yetkilinin biri şuraya gidin, biri buraya gidin diyor ve bizleri oyalıyor. Biz bu sarımsaklar sayesinde iyi bir işe başladık. Bu sarımsak parası sayesinde çocuğumun düğünü yaptım” dedi.

EN SON EKLENENLER