Demokratik Alevi Derneği Genel Merkezi: Adalet talebi tüm toplumsal kesimleri kapsamalı

Sekiz gün önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlatmış olduğu Adalet Yürüyüşü’ne bir destek de Demokratik Alevi Derneği Genel Merkezinden geldi. Genel Merkezin yaptığı yazılı açıklamada, haksız ve rızasız zihniyetin er geç kaybedeceği, Hak ve Adalet mücadelesinin ise kazanacağı belirtildi.

“Adalet Yürüyüşü” sekizinci gününde devam ederken Demokratik Kitle Örgütlerinden, Siyasi Partilerden ve bir çok Alevi kurumundan destek gelmeye devam ediyor. DAD Genel Merkezi de yaptığı yazılı açıklamayla Adalet Yürüyüşü’nü desteklediğini belirtti. Açıklamada, Hak ve Adalet herkes için diyerek, Alevi inancında haksızlığa karşı direnmenin ve rızalığın esas alındığına dikkat çekti.

“RIZASIZ YAPILAN HER ŞEY NAHAKTIR”

“Rızasız olan, rızasız yapılan her şey haksızdır, adaletsizdir, nahaktır” diyen DAD, “7 Haziran seçimleri ile halkın iradesine darbe yapan zihniyet, 15 Temmuz darbesini fırsata çevirerek Türkiye halklarına demokrasi ve özgürlük güçlerine karşı darbe yapmıştır” ifadelerini kullandı.

DAD, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası, Hak, hukuk ve adalet mekanizmalarının yok edildiğine, yargının AKP ve sarayın elinde muhalifleri bastırma ve öç alma aracına dönüştürüldüğüne vurgu yaptı.

“Milletvekilleri Belediye Başkanları, akademisyenler, gazeteciler, düşünen, yazan muhalefet eden her kes cezaevlerine atılmıştır” denilen açıklamada, “OHAL ve KHK’lerle Türkiye de olağanüstü hal rejimi inşa edilmiştir. Sivil toplum örgütleri susturulmuş, binlerce emekçi KHK zulmüyle işlerinden atılarak, rızkları kesilip sisteme biat ettirilmeye, diz çöktürülmeye çalışılmaktadır” denildi.

“CHP’NİN ADALETSİZLİĞE KARŞI BAŞLATTIĞI ADALET YÜRÜYÜŞÜ ANLAMLIDIR”

AKP ve sarayın Türkiye de faşizmi kurumsallaştırmasına, dokunulmazlıkların kaldırılmasına, seçilmiş Belediye başkanlarının hapse atılmasına ve halkın iradesinin gasp edilmesine CHP’nin yeteri kadar muhalefet yürütmediğini ifade eden DAD açıklamasında, CHP’nin, geçte olsa haksızlığa ve adaletsizliğe karşı ayağa kalkması, “Adalet” yürüyüşü başlatmış olması bizim açımızdan anlamdır ve bu yürüyüşü selamlıyoruz” denildi.

“HAK VE ADALET MÜCADELESİ KAZANACAK”

DAD genel merkezinin açıklamasında son olarak şunlar belirtildi, “Adalet talebi tüm toplumsal kesimleri kapsayacak şekilde genişletilir ve faşizme karşı birleşik cephe örülürse somut bir kazanıma dönüşecektir. Toplumun Demokrasi, adalet ve özgürlüğe ihtiyaç duyduğu bir süreçte “Adalet Yürüyüşü”nün başlatılmış olması Türkiye’nin demokratikleşmesine katkı sunacaktır. Haksızlığa, Adaletsizliğe karşı, “Adalet Yürüyüşü”nü destekliyor, Demokratik Alevi Derneği Genel Merkezi olarak haksız ve rızasız zihniyetin er geç kaybedeceğini, Hak ve Adalet mücadelesinin kazanacağını belirtiyoruz.”

Pirha

EN SON EKLENENLER