Jeotermal suyu tarım arazilerini bastı

 Efeler’de Maren Enerjiye ait KEN KİPAŞ Elektrik Üretim Anonim Şirketi’ne ait Jeotermal Enerji Santralinin doğaya saldığı sular, evlerden sonra tarım arazilerini de bastı. Santralin sondaj çalışmalarının durdurulduğu bildirildi.

Aydın’ın Efeler ilçesine bağlı kırsal Ilıcabaşı mahallesinde önceki gün Maren Enerjiye ait KEN KİPAŞ Elektrik Üretim Anonim Şirketi’ne ait Jeotermal Enerji Santralinin (JES) doğaya saldığı suların evleri basmasının ardından, bu defa da açılmakta olan yeni kuyudan salınan sular tarım arazilerini bastı. Kükürtlü su baskını nedeniyle ekili arazilerde maddi hasar oluştu. Köylülerin şikayeti üzerine sondaj çalışması durduruldu.

Ulaştığımız Ilıcabaşı Muhtarı Alim Tarım, Aydın Çevre Platformu (AYÇEP) Başkanı Mehmet Vergili ve köylülerle birlikte Aydın Valiliğine gittiklerini ve şikayette bulunduklarını söyledi. Her güne bir jeotermal vakası ile uyandıklarını belirten Tarım, firma hakkında suç duyurusunda bulunduklarını aktardı. Tarım, Valilik tarafından kendilerine gerekli önlemler alınıncaya kadar sondaj çalışmalarının durdurulduğunun bildirildiğini söyledi.

Jeotermal çalışmalarının son bulmasını istediklerini belirten Tarım, mağduriyetlerinin de bir an önce giderilmesi gerektiğini söyledi.

EN SON EKLENENLER