JES’lere ekolojik yaşamla direniyor

Aydın’da kurulan JES’lere karşı kurduğu ekolojik çiftlikle mücadele eden Rauf Öküzcü, elektrik ihtiyacını güneş enerji panelleri ile karşılarken, santrallerin enerjisini kullanmamak ve doğa tahribatına ortak olmamak için bu yola başvurduğunu söyledi.

Türkiye’de valilikler tarafından verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir” raporlarından dolayı birçok kentin doğası, Jeotermal Enerji Santralleri (JES) ve sondaj kuyuları ile tahrip edildi. Enerji santrallerinin girdiği bölgelerde tarım ve hayvancılık yok olmaya yüz tutarken, kentlilerin enerji santrallerine karşı doğadan yana mücadelesi de sürüyor.

Aydın merkeze bağlı Pınardere mahallesinde yaşayan Rauf Öküzcü de, JES’lere karşı mücadelesini yerel tohumlarla ortaya koyduğu kolektif üretim ile verenlerden. Yerel tohumun yanı sıra doğal yollarla beslediği 250 adet tavuk besleyen Öküzcü, enerji ihtiyacını da güneş enerjisi ile karşılıyor. Öküzcü, kimyasal gübre ve kimyasal ilaç da kullanmayarak tamamen ekolojik yollardan üretimini sağlıyor.

SANTRALİN ELEKTRİĞİNE KARŞI GÜNEŞ ENERJİSİ

JES’e karşı köylülerle birlikte mücadele ettiklerini belirten Öküzcü, tüm çabalarına rağmen enerji santrallerine engel olmadıklarını söyledi. Her gün yeni bir santralin kurulması için onay verildiğini dile getiren Öküzcü, santrallere karşı kurduğu çiftlikte tüm elektrik ihtiyacını da kendi imkanları ile kurduğu güneş enerji panelleri ile karşıladığını söyledi. Santrallerin enerjisini kullanmamak ve doğa tahribatına ortak olmamak için bu yola başvurduğunu belirten Öküzcü, tüm köylüleri de bu yönde teşvik etmeye çalıştığını ifade etti.

HERŞEY DOĞAL YOLLARLA

Bunun yanı sıra çiftliği her yönü ile doğal bir yaşam merkezi haline getirdiğini belirten Öküzcü, evin bir köşesinde mantar üreticiliği yapmayı, yerli tohumlardan domates, biber ve patlıcan üretimini artırmayı hedeflediğini söyledi. Kimyasal ilaçlara karşı da mücadele ettiklerini ifade eden Öküzcü, bitkisel ilaçları da kendi imkanları ile ürettiğini dile getirdi. Arap sabunu, ispirto, sarımsak ve acı biberli bir karışımı bitkisel ilaç olarak kullandığını belirten Öküzcü, hayvan gübresinden biyogaz elde etmek için hazırlık yaptığını da sözlerine ekledi.

HAYATIN HER ANI DOĞA İÇİN

JES’lerin kurulması ile beraber köyü ağır bir koku bastığını ve doğanın talan edildiğini söyleyen Öküzcü, buna karşı imza kampanyaları yaptıklarını, eylemler gerçekleştirdiklerini ifade etti. Hayatının her haliyle JES’lere karşı direndiğini belirten Öküzcü, şimdilik yumurta satışından elde ettiği gelirle hem ailesinin geçimini sağladığını hem de ekolojik mücadele yürüttüklerini söyledi. Öküzcü, son olarak doğa talanına karşı mücadeleyi her alanda büyüteceklerini ifade etti.

EN SON EKLENENLER