KESK: 30 Haziran’da alanlarda olacağız

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumuna dikkat çekmek için sokağa çıkan emekçiler ve siyasetçiler, 30 Haziran’da Türkiye’nin dört bir yanında olacaklarını duyurdu.

KESK İzmir Şubeler Platformu KHK ile ihraç edilen ve işlerine geri dönmek için 105 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumuna dikkat çekmek için bir kez daha sokağa çıktı. Karşıyaka çarşısı girişinde düzenlenen eyleme Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi de destek verdi.

Sloganlar eşliğinde toplanan kitleye ilk olarak HDP’li Kürkçü hitap etti. Bugüne kadar halktan daha güçlü, kalıcı ve uzun ömürlü bir devlet icat edilmediğini belirten Kürkçü, “Ne yazık ki bugün Türkiye’de bu iktidarın karşısında gücü paylaşan ve onun gücünü dengeleyen bir meclis yok ve kalmadı. Meclisin bütün partileri şu ya da bu şekilde 15 Temmuz darbesine şu ya da bu ölçüde dahil oldular. Ancak direnen vekiller direnen partiler de var. Ama şimdi bütün her şey halkın elinde. Bugün burada bu esareti kabul etmeyenlerle sürdürenlerle bir arada olduğum için onurluyum. Asla yalnız yürümeyeceksiniz” dedi.

’30 HAZİRANDA TÜM İLLERDE ALANDA OLACAĞIZ’

Ardından KESK adına Dönem Sözcüsü Mustafa Güven, Türkiye’nin geleceği, demokrasi, özgürlük ve adalet açısından karanlık bir noktaya doğru gittiği belirtti. İktidarın tarihinde bir kibrit çöpünün dahi hesabını vermekten imtina ettiğini vurgulayan Güven, muhalif milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırıldığını söyledi. Yüksel Caddesinde Eğitim Sen üyesi Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevinin 105. gününde toplum vicdanının sesi olmaya devam ettiğine dikkat çeken Güven, “Nuriye ve Semih artık yaşamsal fonksiyonları ciddi tehlikede olup, derhal serbest bırakılmalı ve talepleri kabul edilmelidir. Bu anlamda toplumun ortak vicdanı olarak CHP’nin başlattığı ‘Adalet Yürüyüşünü’ destekliyoruz. 30 Haziran’da KESK olarak tüm illerde alanlarda olacağız ve yürüyüş kortejine güçlü bir şekilde katılacağız. Kamuda yargısız ihraçların geri alınması için adalet diyeceğiz. PETKİM’de grevinde olduğu gibi greve karşı polis gücü kullanılmasına karşı adalet. Petkim grevini selamlıyor, Petrol İş yöneticilerini gözaltına alıp grevi engellemeye çalışan emniyet güçlerini şiddetle kınıyoruz” diye ifade etti.

Açıklama İzmir Müzisyenler Derneği şarkıları ile son buldu.

EN SON EKLENENLER