21 siyasetçiden 10’u tutuklandı 6 kişi serbest

Diyarbakır merkezli birçok kentte yapılan operasyonda gözaltına alınan ve tutuklanmaları talebiyle hakimliğe sevk edilen 21 TJA, DTK, DBP, HDP, HDK üye ve yöneticisinden 10’u tutuklanırken 6 kişi ise serbest bırakıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 2016 yılında başlattığı soruşturma kapsamında 14 Haziran’da birçok ilde Tevgêra Jinên Azad (TJA), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üye ve yöneticilerine yönelik operasyonda gözaltına alınan 26 kişiden 21’i emniyetteki ifade işlemlerinin ardından Diyarbakır Adliyesi’ne getirildi. Savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından 21 kişi tutuklanmaları talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Sorguların ardından Abdurrahman Baran Dağ, Sibel İldan, Mehmet Güzel, Zeynep Altınkaynak, Sara Aktaş, Selahattin Kaygusuz, Cengiz Sökmen, Hasan İnatçı, Salih Keleş, Paşa Şeker “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla tutuklandı.

Şahcan Tünel, Kerem Duruk, Hanım Aydın, Ebubekir Budak ve Evren Ortaç, Helbest İlkan, adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Tutuklamaya sevk edilen Nalan Gözden, Necla Nergiz, Sibel Elvan, Ayşe Yağcı ve Selahattin Çap’ın ise sorguları devam ediyor.

Gözaltında olan Ercan Arslan, Ayşe Gökkan, Gül Kızıltaş, Devran Balkaş ve Yüksel Baran ise emniyette tutuluyor.

Urfa’da gözaltına alınan Hanım Aydın başına poşet geçirilerek darp edilmişti. Mersin’de gözaltına alınan Helbest Ilkhan da darp edilmişti.

Gözaltına alınanlar, “KCK’den aldıkları talimatlar doğrultusunda faaliyet yürütmek” ile suçlanıyor. Savcılık soruşturma dosyasına gizlilik kararı getirmişti. Siyasetçilerin gizli tanık ifadeleri, telefon dinlemeleri, yapılan ihbarlar gerekçe gösterilerek tutuklandığı öğrenildi.

EN SON EKLENENLER