CHP: Sur’da sistemli asimilasyon politikası yürütülüyor

Yıkımın devam ettiği Sur’da incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen CHP heyetinde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, ilçede sistemli asimilasyon politikası yürütüldüğünü vurguladı.

Aralarında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Adana Milletvekili İbrahim Özdaş ve İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi’nin de bulunduğu CHP heyeti, sokağa çıkma yasakları ve operasyonlar sırasında adeta harabeye çevrilen Sur’da inceleme yapmak için Diyarbakır’a geldi. CHP heyeti ilk olarak CHP Diyarbakır il binasında parti yöneticilerinin de katılımıyla basın toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda konuşan Altıok, CHP’nin adalet yürüyüşünden geldiklerini belirterek, Diyarbakır’ın uzun bir süredir büyük acılar çektiğini ve adaletin olmadığı illerden biri olduğunu söyledi.

‘İNSANLAR EVLERİNDEN GERİYE KALANLARI DA KAYBETMEKLE YÜZYÜZE’

Sur’un Ali Paşa ve Lalebey Mahallesi’nde kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan evler nedeniyle halkın mağdur olduğunu belirten Altıok, “Biz adalet yürüyüşümüzde ‘herkes için adalet’ diyerek yola çıktık, bu nedenle her türlü, her toplum kesiminden her türlü adaletsizliğe karşı ses olmaya da devam edeceğiz. Buradaki sokağa çıkma yasakları uzunca bir süre can kaybına, sivil ölümlere yol açtı. Toplamında 655 gündür bir ablukanın devam ettiği bir süreç biliyorsunuz. Ne yazık ki, 91 sivil ölümün gerçekleştiği nice acıların yaşandığı bu sürecin sonunda şimdi de insanlarımız evlerinden geriye kalanları da kaybetme riskiyle karşı karşıyalar” dedi.

‘İKTİDAR SADECE KÜLTÜREL MİRASI HEDEF ALMIYOR’

Sur’un UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer aldığını hatırlatan Altıok, “Sur’daki sokağa çıkma yasakları ardından 45 binden fazla insan göç etmek zorunda kaldı. Bu aynı zamanda sistemli asimilasyon politikası, bir toplumun kendi geçmişiyle bağını koparmak üzere gerçekleşen bir eylemdir. Bu göç sırasında kendi tarihi kültür miraslarını bıraktı. Sur’da yaşayanlar binlerce yıllık tarihin ve kültürün yok edildiğine tanıklık ediyorlar. İktidarın Sur’a açtığı savaş sadece kültür mirasını hedef almıyor aynı zamanda evrensel bir çöküş, kopma ve yarılmayı da dünyanın gözleri önünde gerçekleştiriyor” değerlendirmelerinde bulundu.

‘ASKERİ DARBE DÖNEMLERİNDE YAŞANMAYAN ZULÜMLERLE KARŞILAŞTILAR’

Kentteki her kesim ile görüşeceklerini belirten Altıok, “Kamu çalışanlarını da dinleyeceğiz, mülki amirliklerinden de bilgi alacağız. Ama mağdur olanları da duyacağız ve hepsini eşit değerlendirerek tarafsız bir rapor hazırlayarak deklare edeceğiz. İnsanların temel ihtiyaçlarının elektriklerinin kesildiği başka işkence yöntemiyle karşı karşıyayız. Askeri darbe dönemlerinde bile yaşanmayan bir zulümle karşılaşan vatandaşlarımızın sesi olacağız. Bu baskı, kamplaşma ve ayrışmayı da tetikliyor. Bunun karşısındayız, yerinden yurdundan edilen binlerce insana ev sahipliği yapıyoruz. Sığınmacılara ev sahipliği yapmaya çalışıyoruz. Ama bir yandan da kendi vatanımızda, yurdumuzda binlerce insanı yerinden yurdundan ediyoruz. Bu bir çelişkidir. Bu çelişkiden kurtulmamız gerekir” dedi.

CHP heyeti, gerçekleştirdiği toplantının ardından kentte bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Sabah saatlerinde TMMOB’da görüşme gerçekleştiren heyet daha sonra Diyarbakır Valiliği ile görüştü. Basına kapalı olarak gerçekleşen ziyaretler, Diyarbakır Barosu, Eğitim Sen ve Mimarlar Odası Diyarbakır şubesi ile devam etti. Heyet en son Sur’un Yıkımına Hayır Platformu ile görüşerek detaylı bilgi aldı.

CHP heyeti, gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında Sur’a dair rapor hazırlayacak.

EN SON EKLENENLER