Diyarbakır Barosu: Elçi’nin katillerini bulun

Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen, Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılması için kendilerine söz veren devlet ve hükümet yetkililerine çağrıda bulunarak, “Tahir Elçi’nin katillerini, faillerini bulun ve yargıya teslim edin” dedi.

Diyarbakır Barosu, Sur’da katledilen başkanları Tahir Elçi’nin faillerinin bulunması ve soruşturma dosyasının hızlı, etkili yürütülmesi talebiyle Diyarbakır Adliyesi önünde başlattıkları eylemin 81’inci haftasında yine bir araya geldi. Çok sayıda avukatın katıldığı eylemde, üzerinde Elçi’nin fotoğrafının yer aldığı Kürtçe ve Türkçe “Seni unutmayacağız” yazılı pankart açıldı. Burada konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen, Sur’da kameralar önünde katledilen Elçi için adalet arayışına devam edeceklerinin altını çizerek, “Her hafta buradan dillendirdiğimiz üzere Tahir Elçi için adalet istiyoruz. Bütün yaşamını insan hakları mücadelesine, barışa, demokrasiye adayan Tahir Elçi 28 Kasım 2015 günü kameraların karşısında neredeyse canlı yayında katledildi. Üzerinden bir buçuk yıla aşkın bir süre geçmesine rağmen ne yazık ki henüz cinayetin failleri ve arkasındaki karanlık odaklar bulunamadı. Herkes bilmeli ki Diyarbakır Barosu olarak Tahir Elçi için adalet arayışından asla ve asla vazgeçmeyeceğiz. Tahir Elçi’nin failleri ve arkasındaki karanlık odaklar bulunana kadar bu mücadelemiz ve adalet arayışımız devam edecektir” dedi.

Elçi cinayetinin aydınlatılması için kendilerine söz veren devlet ve hükümet yetkililerine çağrıda bulunan Özmen, “Başta Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı olmak üzere bir kez daha devlet yetkililerine ve tüm hükümete sesleniyorum. Tahir Elçi’nin katillerini, faillerini bulun ve yargıya teslim edin” diye vurguladı.

Açıklama, 5 dakikalık oturma eyleminin ardından sona erdi.

EN SON EKLENENLER