Kadın tutuklu Filiz Gencer 25 gündür açlık grevinde

1993 yılından bu yana cezaevinde bulunan Filiz Gencer, yaşadığı hak ihlalleri sonrası 25 gün önce açlık grevine başladı.

DHKP-C davasından yargılanan ve 1993’ten beri cezaevinde bulunan Filiz Gencer, aynı davadan tutuklu bulunan arkadaşlarının bulunduğu cezaevlerine yaptığı sevk taleplerinin reddedilmesi ve cezaevindeki keyfi uygulamalara karşı açlık grevine girdi.

24 yıllık mahkumiyeti boyunca birçok cezaevine sevk edilen Gencer, 19 Aralık 2000 tarihinde Bayrampaşa Cezaevi’nde gerçekleştirilen “hayata dönüş operasyonlarında” yaralı kurtulmuştu. En son bulunduğu Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nden 9 ay önce Bursa Yenişehir Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen Gencer’in cezaevine yaptığı sevk başvuruları, aldığı disiplin cezaları gerekçe gösterilerek sürekli reddedildi.

‘AÇLIK GREVİNE GİRDİĞİ İÇİN HÜCREYE KONULDU’

Gencer, taleplerinin reddedilmesi ve yaşadığı hak ihlallerinin son bulması talebiyle 25 gün önce açlık grevine başladı. Gencer’in avukatı İlker Kapusuzoğlu, cezaevinde arkadaş görüşlerinin yaptırılmadığını, mektupların ulaştırılmadığını, avukatla görüş sırasında kamera ve gardiyan dayatılması gibi keyfi ve hukuksuz uygulamalar yaşandığını aktardı.

Avukat Kapusuzoğlu, Gencer’in sevk talebinin aldığı disiplin cezaları gerekçe gösterilerek reddedilmesine ilişkin, “Sürgün edilen mahkumların 6 ay sonra başka bir cezaevine sevk talep etme hakkının olduğu yasada var zaten” hatırlatmasında bulundu.

B1 VİTAMİNİ VERİLMİYOR

Kapusuzoğlu, açlık grevinde geri dönüşün sağlanması için mutlaka gerekli olan B1 vitaminin Gencer’e verilmediğini aktardı. Kapusuzoğlu, “Filiz 6 gün önce zorla devlet hastanesine götürüldü. Götürüldüğü sırada gardiyanlar tarafından işkenceye maruz kaldığını ve ölümle tehdit edildiğini bize aktardı. Bununla ilgili suç duyurusunda bulunacağız” bilgilerini paylaştı.

‘GÖRÜŞ SÜRESİ KISITLANIYOR’

Tutulduğu cezaevinde önceki gün Gencer’i ziyaret eden vasisi Nagehan Kurt ise, görüş süresinin kısıtlandığını aktardı. Kurt, “Yasalarda yarım saat ile bir saat arasında olan görüş süresi burada en alt sınır olarak uygulanıyor. Filiz’in buna ilişkin yaptığı itiraz sonrası görüş süresinin uzatıldığına dair kendisine tebliğde bulunulmuştu. Ancak bugün gördük ki uygulamada yok” diye konuştu.

Açlık grevinin 25’inci gününde olan Filiz Gencer’in havasız, sağlıksız bir hücrede kaldığını aktaran Kurt, “Filiz açlık grevinde ve hücrede tutuluyor. Yanındaki hücreye ise adli bir mahkûmu koymuşlar ve sürekli Filiz’e bağırıp, çağırarak hakaretlerde bulunuyor. Bununla ilgili talebi bile reddediliyor. Bize, açlık grevine girenlerle girmeyenler aynı yerde kalamaz gerekçesini öne sürerek hücreye koyduklarını söylüyorlar” diye aktardı.

EN SON EKLENENLER