Kasaları mühürlü TIR’lar Cerablus’a ne taşıyor?

Cerablus’a açılan Karkamış sınır kapısı genişletiliyor ve alana yeni TIR garajı inşa ediliyor. Kasaları mühürlü TIR’ların şoförleri, sevkiyatın içeriğini bilmezken, araçları silahlı gruplar karşılıyor. Yine İHH, AFAD ve Kızılay’ın araçları özel hareket gözetiminde, kontrolsüz geçiş yapması dikkat çekti.

Yerle yeksan edilen Suriye’ye Antep’in Karkamış ilçesi sınır kapısından demir, çimento ve inşaat malzemeleri taşınıyor. Sınır kapısındaki TIR kuyruğu 15 kilometreyi bulurken, kapalı kasalarda kapısı mühürlenmiş TIR’lar dikkat çekiyor. Ne taşıdıklarını bilmediklerini belirten TIR şoförleri, evrak kontrolleri yapıldıktan sonra rutin ve güvenlik kontrolleri yapılmadan geçiş yaptıklarını kaydetti.

MÜHÜRLÜ TIR’LARI SİLAHLI GURUPLAR KARŞILIYOR

Kasa kapısı mühürlü TIR’ların çoğunun Mersin ve İskenderun Limanından geldiği belirtilirken, gümrük kapısını geçen TIR’ların silahlı kişiler tarafından karşılandığı belirtildi. TIR’lar şoförlerin göremediği ayrı bir depoya çekildiği ve boşaltıldıktan sonra yeniden kendilerine teslim edildiği dile getirildi.

NE TAŞIDIKLARINI BİLMİYORLAR

İsmini Yaşar olarak belirten bir TIR şoförü, daha önceleri Çin malı motor parçaları ve prefabrik evler taşıdığını, ancak bu sefer ne taşıdığını kendisinin de bilmediğini söyledi. İşi ilk aldığında sevkiyatın Cerablus’a yapılacağı söylendiğinde işi önce kabul etmediğini, ancak güvenlik bakımından bir sorun olmayacağı yönünde garanti verildikten sonra işi kabul ettiğini dile getiren Yaşar, “Ne taşıyacağımı sorduğumda bunu söylemediler. TIR’lara yükleme yapıldıktan sonra kapı mühürlendi ve kapısının açılmaması yönünde tembihlendim” diye konuştu.

‘SİLAH TAŞINDIĞINA DAİR TAHMİN YÜRÜTÜYORUZ’

Birkaç sefer buna benzer yük taşıdığını ifade eden Yaşar, yükünün silah olduğu tahmininde bulunuyor. Mühürlü olan TIR’ların tümünün Cerablus’a giriş yaptıktan sonra özel kuvvetler koruması altında gidecekleri yere kadar gittiklerini anlatan Yaşar, yük indirildikten sora aynı güzergah kullanılarak tekrar Türkiye’ye giriş yaptıklarını söyledi.

İHH, AFAD, KIZILAY NE TAŞIYOR?

Sınır kapısında mühürlü TIR’ların yanı sıra İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), Türk Kızılay’ı ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) ait TIR’ların fazlalığı dikkat çekerken, bu TIR’lar olağanüstü güvenlik önlemleri altında, gümrük kapısından bekletilmeden Cerablus’a geçiş yaptığı görüldü. TIR’ların için de silahlı Özel Harekat Polis’leri olduğu görülürken, her bir TIR’ın önünde ve arkasında ISUZU marka beyaz renkli siyah cam filmli pikaplar eşlik ediyor.

SINIR KAPISI GENİŞLETİLİYOR

Sıkı bir şekilde korunan Karkamış sınır kapısının genişletildiği görülüyor. İnşaatın olduğu alanda güvenliği ağır silahlarla donatılmış zırhlı araçlar ve askerler sağlarken, bu alana inşaat işçileri ve polis dışında imse alınmıyor. Kapının genişletilmesinin dışında geniş bir TIR garajı inşaat çalışmaları dikkat çekiyor.

Erdoğan Alayumat/Hacı Yusuf Topaloğlu – dihaber

EN SON EKLENENLER