Küçükarmutlu’da 20 yaşındaki genci öldüren polise 10 yıl hapis

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Yasin Hiçyılmaz, avukatı Tolga Yurdakul ile katıldı. Maktul Yılmaz Öztürk’ün annesi Günnaz ve babası Hüseyin Öztürk ile yakınları da duruşmada hazır bulundu.

Hürriyet’te yer alan habere göre, duruşmada son sözleri sorulan şikayetçilerden Hüseyin Öztürk, 20 yaşında çocuğunu kaybettiğini belirterek, “Çocuğumun herhangi siyasi bir işin içinde olmadığı anlaşıldı. Karşımda oturan sanık ömür boyu hapisle cezalandırılmalıdır. Bu adam yüzünden normal hayatımızı yaşayamaz hale geldik” dedi.

Anne Gülnaz Öztürk de oğlunu kaybettiği için acı çektiklerini belirterek, sanığın en ağır cezaya çarptırılması gerektiğini söyledi.

Son sözleri sorulan sanık Hiçyılmaz da kimseye kasten ateş etmediğini ifade ederek, “Kimseyi öldürmek istemedim. Bu olaydan dolayı benim ede hayatım mahvoldu” dedi.

Taraf avukatlarının da savunmalarının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Hiçyılmaz’a TCK’nin “Ölüme sebebiyet verecek şekilde yaralama” suçunu düzenleyen 87/4-2 maddesi uyarınca 12 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Sanık Hiçyılmaz’ın duruşmalardaki “iyi halini” göz önünde bulunduran mahkeme heyeti, sanığın bu cezasını 10 yıla indirdi. Mahkeme heyeti ayrıca sanığın tutuklanması yönündeki talebin de reddine hükmetti.

Duruşmanın ardından adliye önünde basın açıklaması yapan ölen Yılmaz Öztürk’ün anne ve babası, verilen cezanın az oladuğunu belirterek, kararı temyiz edeceklerini söyledi.

ANNE-BABADAN ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA

Adliye önünde basın açıklaması yapan ailenin avukatı Cemal Yücel “Müebbet alması gerekirdi, kararı temyiz edeceğiz” derken, anne Gülnaz Öztürk “Ben oğlumu 21 Şubat’ta kaybettim ve o günden beri acı çekiyorum. Aynı şekilde o polisin de aynı acıları yaşamasını istiyorum ve tutuklanmasını istiyorum. İnşallah müebbetini alacak” diye konuştu.

Son olarak söz alan baba Hüseyin Öztürk de “Bu mantıklı bir ceza değil. Neticede oğlumuzu kaybettik. Yoldan geçerken herhangi bir suça bulaşmadığı halde bir gencin hayatı bu şekilde sonlandırılıyorsa bu çok komik bir cezadır. Umarım daha üst bir durumdan cezasını alıp bizim yaşadığımızın iki katını alır” şeklinde konuştu.

EN SON EKLENENLER