Mülteciler: Bayram ülkesinden uzak olmayanlar için var

Adana’da çadırlarda kalan Suriyeli mülteciler, Ramazan Bayramı’nı buruk bir şekilde karşılarken, bayramın kendileri için bir şey ifade etmediğini söyledi.

Suriye’de yaşanan iç savaştan kaynaklı Çukurova’ya gelen binlerce Suriyeli mültecinin büyük bir bölümü derme çatma çadırlarda kalarak, tarlalarda çalışıyor. Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala çadırda kalan Suriyeli mülteciler, bayramı buruk bir şekilde karşılıyor. Sağlıksız koşullarda yaşam mücadelesi veren ve ucuz iş gücü olarak tarlalarda çalıştırılan Suriyeli mülteciler, kendi memleketlerindeki bayram havasını özlemle anarken; topraklarından uzak bayramın kendilerine bir anlam ifade etmediğini dile getirdi.

‘KÖLE GİBİ YAŞIYORUZ’

Çadırda yaşayan ve tarla işinde çalışan Suriyeli mültecilerden Ali Ahmet, bayramın kendileri için bir anlam ifade etmediğini söyleyerek, “Paramız olsaydı; çadırda kalıp tarlaya gitmezdim. Bayram kapımıza gelmedi. Kapımıza gelseydi; bu durumda olmazdık. Çünkü halimizi görüyorsunuz. Bayram günü çadırda oturup, halimize ağlayacağım” dedi.

Ayne Rondi de, “Bayram gelmiş ama ne yapalım. Bayram memleketinden ve toprağından uzak olmayanlar için var. Biz burada köle gibi yaşıyoruz. Bayram bize gelmedi” diye konuştu.

‘BAYRAMI MEMLEKETİMDE GEÇİRMEK İSTERDİM’

Kobanê’den Adana’ya geldiklerini ve 3 yıldır Adana’da çadırda kalarak tarlaya gittiğini anlatan Mihemed Salih, 2 kızıyla birlikte tarlada çalıştığını ve devletin ve yardım kuruluşlarının kendilerine yardım etmediğini aktardı. Bayramda sınırdan izin verilirse Kobanê’ye giderek orada bayramı geçirmek istediğini ifade eden Salih, “Oraya gitmek için de para lazım. Parası olan, devlet izin verince gidebilir. Şu anda çadırdayız ve bayram havası yok. Bizler kendi topraklarımızda bayramda hep birlikte bir araya gelirdik. O şekilde kutlardık. Şimdi ise sadece çadırda oturup, yan komşulara gideriz. Bundan kaynaklı da bayram bizim için bir anlam ifade etmiyor” diye belirtti.

Son olarak Edule Ahmet, bayramın kendileri için bir şey ifade etmediğini söyledi.

EN SON EKLENENLER