Vagon uygulamasına tepki: Kadınlar tecrit edilmeye çalışılıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hayat geçirilen “Bayanlara öncelikli vagon” uygulamasına tepki gösteren Bursalı kadınlar, “Tamamen kadın düşmanı bir politika ve toplumdan tecrit eden bir uygulamadır. Kadınlara yönelik taciz ve şiddet meşrulaştırılıyor. O vagonlara binmeyeceğiz” dedi.

Bursa Büyük Şehir Belediyesi tarafından Bursaray Metro İstasyonları’nda uygulamaya konulan “Bayan yolcularımıza öncelikli vagon” uygulamasına kadınların tepkisi devam ediyor. 7 Haziran’da hayata geçirilen uygulama ile kadınların kamusal alandan tecrit edilmek istendiğini belirten kadınlar, durak istasyonlarının son bölmesine denk gelecek şekilde hazırlanan “Bayanlara öncelikli vagon” stikırlarını boyayarak uygulamaya tepki gösterdi. Kadınlar, bir çok durukta bulunan bu yazılamaları sökerken, belediye ise uygulamadaki ısrarını sürdürüyor.

‘ÇÖZÜM YERİNE KADINA TECRİT’

Suna Acer isimli kadın, Bursa nüfusunun son yıllarda arttığını ve 15 yıl önce hayata geçirilen metro sisteminin yetersiz kaldığını belirterek, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin trafik yoğunluğunu bahane ederek kadınları tecrit etmeye çalıştığını söyledi. Kadınların yaşamın her alanında cinsel saldırılara maruz kaldığına işaret eden Acer, kadınların vagonlarda yalnızlaştırılarak cinsel saldırıların önüne geçilemeyeceğini ifade etti.
Tepkilerini Büyükşehir Belediyesi Şikayet Hattı üzerinden de dile getirdiklerini kaydeden Acer, “Çok hızlı bir telefon trafiği başlattık. Basın açıklaması yaparak imza kampanyası başlattık. Bursa Büyükşehir Belediyesi Şikayet Hattı’nı aramalarla kilitledik. ‘Bayanlara öncelikli vagon’ yazılı stikırların üzeri boyandı. Bu da yoğun ilgi gördü” dedi.

Belediye Başkanı ile görüşerek, “Kadınları tecrit edemezsiniz, sizin çözmeniz gereken bir trafik sorunu var. Bunu kadınları tecrit ederek yapamazsınız” demek istediklerini ancak randevu taleplerine henüz yanıt alamadıklarını söyledi.

‘O VAGONLARA BİNMEYECEĞİZ’

Elif Yuvayapan da, uygulamanın kadınlara danışılmadan hayata geçirildiğini vurgulayarak, şöyle dedi: “Belediye başkanı bir demecinde ‘Ben istedim oldu, ben istedim yaptım’ diyor ama biz bunları kabul etmiyoruz çünkü ortak akla inanıyoruz. Bu tarz uygulamalar kadınlara soruldu mu sorulmadı mı bilmiyoruz, bizimle görüşmeyi ret ediyor. Ama kimin talep ettiği konusunda bir bilgi yok.” Bu uygulama ile erkeklerin potansiyel tacizci olarak gösterildiğini gösterildiğine işaret eden Yuvayapar, “Hem erkekleri potansiyel tacizci ilan eden hem de kadınları tecrit eden bu uygulamayı kabul etmiyoruz. O vagonlara binmeyeceğiz ve bu vagon uygulamasını kaldırtacağız” diye konuştu.

Kadınların hiçbir koşulda tecridi kabul etmeyeceğini ve direneceğinin altını çizen Yuvayapan, şöyle devam etti: “Bir süre sonra bu vagonlara binmediğimiz zaman, suçlanacağız ve vagonlara binmediğimiz için tacize uğramayı hak ettiğimiz söylenecek. Ancak bu uygulamaya karşı çıkıyoruz ve kalkana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.”

‘TACİZ VE ŞİDDET MEŞRULAŞTIRILIYOR’

AKP’nin iktidara geldiği günden bu yana kadın düşmanı politikalar yürüttüğüne dikkat çeken Bursalı Fatma Nur Kır ise, uygulamanın da bu düşmanlıklardan biri olduğunu söyledi. Uygulamanın “kadınları tacizden korumak” amaçlı olduğu iddialarının gerçek dışı olduğunu ifade eden Kır, “Buradaki gerçek amaç sorunu çözmek değil. Tamamen kadın düşmanı bir politika ve toplumdan tecrit eden bir uygulamadır. Vagonları ayırarak kadınlara yönelik taciz ve şiddet tamamen meşrulaştırılıyor” ifadelerini kullandı.

‘DERTLERİ ÇÖZÜM ÜRETEMEK DEĞİL’

Belediye Başkanı Altepe’nin trafik yoğunluğunu bahane ederek kadınları tecrit etmek istediğini vurgulayan Kır, “Farklı çözüm yolları bulunabilirdi. Vagon sayıları arttırılabilir ya da sefer sayıları yükseltilebilirdi. Fakat buradan anlıyoruz ki buradaki amaç kadınları toplumdan soyutlamak. Dolayısıyla dertleri soruna çözüm aramak değil. Bu vagonlara hiç bir kadın binmemeli. Erkekler de aynı şekilde karma binmeye devam etmelidir” diyerek tepkilerini her alanda dile getirmeye devam edeceklerini söyledi.

Elif Çetiner – dihaber

EN SON EKLENENLER