Zap Nehri’ne kapılan çocuk dört gündür bulunamadı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinden kente gelirken Zap vadisinde kaza yapan araçta nehrin sularına kapılan 5 yaşındaki Miraç Önal dördüncü gününde de bulunamadı.

Akraba ziyareti için gittikleri Yüksekova’dan Hakkari’ye dönerken 18 Haziran günü Çakmak (Pîlonk) köyü yakınlarında yoldan çıkarak Zap vadisine uçan araçta yaşamını yitiren, Elif Önal (50), Cemre Önal (4) ve Banu Önal (41) Hakkari’de toprağa verilirken aynı araçta bulunan ve kaza sonrası bulunamayan Miraç Önal isimli çocuğun bulunması için 4 gündür devam eden çalışmalar sonuç vermedi.

İlk gün Bitlis’ten gelen dalgıç ekibi bir gün çalışarak kentten ayrıldı. Bugün de Van Emniyet Müdürlüğüne bağlı dalgıç ekipleri gelerek su altında küçük çocuğu aradı. Bir taraftan ekipler aramalarına devam ederken bir taraftan da yurttaşlar ve Önal ailesi kendi imkanlarıyla aramaya devam etti.

‘BEN ÇOCUĞUMU İSTİYORUM’

4 gündür kaza yerinde oğlunun cenazesinin bulunmasını bekleyen ve kazada eşini de kaybeden Metin Önal, oğlunun bulunmasını isteyerek şunları belirtti. “4 gündür buradayız ve ben oğlumun bulunmasını istiyorum. Bir an önce çocuğumun bulunmasını istiyorum. Benim içim yanıyor ben çocuğumu istiyorum” dedi.

‘ÇALIŞAN EKİP DAĞITILDI’

Hakkari’de AFAD müdürlüğü bünyesinde daha önce su altı arama ekibi olarak çalışan 10 kişilik ekip son bir yılda yetkililer tarafından feshedilerek, kurumun yetkileri İçişleri Bakanlığına devredildi. Kurumda çalışan 10 kişilik ekip de dağıtılarak sadece 5 çalışan bırakıldı. Bu çalışanlardan biri de başka bir kuruma geçici görevle gönderildiği için Hakkari, AFAD biriminde sadece 4 kişinin çalıştığı öğrenildi. Kentte sürekli kazaların olduğu ve bu kazaların birçoğunun da Zap vadisinde olduğu için sürekli su altı arama ekiplerine ihtiyaç duyulduğunu belirten bazı yurttaşlar kentte buluna ekibin neden dağıtıldığını merak etiklerini belirterek yetkililerden açıklama beklediklerini söyledi.

‘VAR OLAN ARAMA EKİPLERİ NEDEN DAĞITILDI?’

HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan ve HDP Hakkari İl Eş Başkanı Metin Besi devam eden çalışmalara katılarak yurttaşlarla birlikte Miracı aradı. Hükümetin bölgede uyguladığı politikalar sonucunda her gün bir canın yitirildiğini belirten HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, yetkililere Hakkari’de neden su altı arama ekibinin olmadığını sordu. Akdoğan şunları belirtti: “Maalesef OHAL süreci ile birlikte Hakkari’de bulunan (AFAD) çalışanlar işlerinden alındı ve kurumun bütün yetkileri bakanlığa devredildi. Hakkari neden başka illere muhtaç duruma getiriliyor. Dışarıdan bir ekip 18-20 saat sonra gelebiliyor. Bunun adı kurtarma değil bunun adı cenaze bulmadır” dedi.

Hakkari ve Yüksekova kent merkezinden ve civar köylerden gelenler ile birlikte devam eden arama çalımları akşam saatlerine kadar devam etti. Arama çalışmaları yarın da aynı bölgede devam edecek.

EN SON EKLENENLER