Beyoğlu Sineması kapanma ile karşı karşıya

Tekelleşen sinemaya karşı 30 yıldır savaş veren ve ayakta durmaya çalışan Beyoğlu Sineması kapanma ile karşı karşıya.

Yaklaşık 30 yıldır İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Halep Pajası’ndaki Beyoğlu Sineması, maddi imkansızlıklar nedeni ile kapanma ile karşı karşıya. Yaşadıkları maddi imkansızlıklarının temelinde Alış-Veriş Merkezleri’ne (AVM) sıkıştırılan sinema salonlarının olduğunu dile getiren Beyoğlu Sineması kurucularından Baha Sertel, sinemaların tekelleştiğini söyledi. Bundan 10 yıl önce de kapanma ile karşı karşıya kaldıklarını hatırlatan Sertel, “Çünkü dağıtım ağı tekelleşti ve sinema alanları da tekelleşmiş oldu. Bu, hangi filmin ne zaman nerede oynayacağına Türkiye halkının değil, özel sektörün karar vereceği anlamına geliyordu. Tekelleşme ile birlikte Türkiye’de film izlemek belli sınırlara hapsedildi” dedi.

‘AVM’LER İLE İNSANLAR YALNIZLAŞIYOR’

Film izlemenin bir kültür ve sosyalleşme olduğunu dile getiren Sertel, “Sadece perde ve siz varsınızdır. Sinemaya gitmek bir talep işidir. Zamanını filme göre ayarlarsın. Sinemaya geldiğinizde insanlarla etkileşim sağlanır. Sinema izlemek bir sosyalleşme işidir. Şimdi AVM’ler içine kapanan sinemalar ile bu sosyalleşme de tükeniyor. İnsanlar kısır döngü içinde, yeni insanlarla tanışma şansını kaybediyor. Belli insanlar dışında kimse ile iletişim kuramıyor. Sinema da film seyretmenin zenginliğini de kaybetmiş ve yalnızlaşıyorsunuz” dedi.

‘SİNEMA’NIN KAPANMASI İLE YALNIZLAŞACAĞIZ’

Sinema yazarlarının, oyuncuların ve azınlık içinde kalan bir grup izleyicinin Beyoğlu Sinema salonunun kapanmaması için başlattıkları maddi destek kampanyasının kendileri dışında geliştiğini ve umut verici olduğunu kaydeden Sertel, “Bizim gibi sinemaların kapanması bazı değerlerin kaybedilmesi anlamına gelecek. Türkiye’deki sinema izleyicisi oskarı biliyor ama onların kültürünü, yaşam biçimini bilmiyor. Sadece para yapan filmler gişeye alınıyor geri kalan filmleri izleme fırsatımız olmuyor. Film izleme kültürü bu değildir. Popüler olan filmler dışında bir çok yapıt gişede kendine yer bulamıyor. Bir kültür yok olmak üzere. Bu kültürün yok olması ile birlikte tektipleşme başlıyor. ‘Kimin ne düşündüğü beni ilgilendirmez’ düşüncesi hakim olmaya başlıyor. Böyle olunca da araştırma ve tartışma olmuyor buna bağlı olarak da gelişme de sağlanamıyor. Yalnızlaşmaya ve eve kapanmaya devam edeceğiz” dedi.

DESTEK ÇAĞRISI

Beyoğlu Sineması’nın kapanmaması için herkese destek çağrısında bulunan Sertel, yalnızlaşarak evde tek başlarına film izlemek istemeyen herkesin de bu duruma karşı destek olmasını istedi.

EN SON EKLENENLER