İstanbul Valiliği Onur Yürüyüşünü yasaklandı

İstanbul Valiliği, “Aramızda Ne Var?” sloganıyla 25’incisi yapılması planlanan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü yasaklandığını duyurdu.

İstanbul Valiliği, “Aramızda Ne Var?” sloganıyla 25’incisi yapılmak istenen LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü yasakladığını duyurdu. Valilik, yasak kararını internet sitesinden duyurdu. LGBTİ+ bireyler için “LGBTİ üyeleri” ifadesini kullanan Valilik, ırkçı grupların yürüyüşe yönelik tehditlerini “toplumun farklı kesimlerinin çok ciddi tepkisi” olarak gördü. Valilik yasağın gerekçesini “kamu güvenliği” olarak açıkladı.

Valiliğin açıklaması şöyle:

“Bazı basın organları, internet siteleri ve sosyal medyada LGBTİ üyeleri tarafından 25 Haziran 2017 Pazar günü saat 17.00’da İlimiz Beyoğlu İlçesi Taksim Meydanı’nda ‘Onur Yürüyüşü’ adı altında bir yürüyüşe çağrı yapıldığı anlaşılmaktadır.

Söz konusu yürüyüş için çağrı yapılan Taksim Meydanı ve çevresi Valiliğimizce ilan edilen toplantı ve gösteri yürüyüşü alanları arasında bulunmamaktadır. Ayrıca Valiliğimize 2911 sayılı kanun hükümleri uyarınca usulüne uygun bir başvuru yapılmamıştır. Bu arada yine sosyal medya platformlarında bu çağrıya karşı toplumun farklı kesimlerinden çok ciddi tepki gösterildiği görülmektedir.

Valiliğimizce yapılan değerlendirme sonucunda, düzenlenmek istenen yürüyüşün başta katılımcılar olmak üzere vatandaşlarımızın ve gezi amacıyla bölgede bulunacak olan turistlerin güvenliği ve kamu düzeni gözetilerek anılan gün ve öncesi ve sonrasında toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlenmesine izin verilmeyecektir. Kıymetli İstanbullu hemşerilerimizin bu tür çağrılara itibar etmemeleri, Güvenlik güçlerinin bu hususta yapacağı çağrı ve uyarılara riayet ederek yardımcı olmaları önem arz etmektedir.”

EN SON EKLENENLER