Kadın tutuklulara sevk sırasında darp

Tarsus Kadın Cezaevi’nden yeni yapılan Tarsus Ceza İnfaz Kurumu Kampüs Cezaevi’ne sevk edilen kadın tutukluların, sevk sırasında asker ve gardiyanlar tarafından edildiği belirtildi.

Mersin Tarsus C Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan kadın tutuklular dün itibari ile Tarsus’un Alifaki Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Tarsus Ceza İnfaz Kurumu Kampüs Cezaevi’ne sevk edildi. Tutuklu kadınların, sevk sırasında gardiyan ve askerler tarafından darp edildiği bildirildi. Tutuklulardan Akdeniz Belediye Eşbaşkanı Yüksel Mutlu, Avukatı Sebahat Gençtarih’e sevk sırasında maruz kaldığı darbı ve yapımı yeni tamamlanan cezaevindeki eksikleri aktardı.

‘VÜCUTLARINDA MORLUKLAR VAR’

Gençtarih, müvekkili Mutlu’nun kendisine özellikle genç kadın tutukluların asker ve gardiyanlar tarafından darp edildiğini belirttiğini söyledi. Darp nedeniyle tutukluların vücudunda gözle görülebilecek bir şekilde morluklar oluştuğunu kaydeden Gençtarih, müvekkilli Mutlu’nun anlatımlarını şöyle ifade etti: “Yine kampüste koğuşlarda tutuklulara zorla sayım yaptırılıyor. Tutuklular zorla havalandırmaya çıkartılarak sayım yapılması isteniyor. Siyasi tutuklulardan yaşı ilerlemiş olanlar ring araçları ile cezaevinde aktarıldıktan sonra, genç kadın tutukluların ise sorgusuz sualsiz bir şekilde asker ve gardiyanlar tarafından darp edilerek, aktarımları yapıldı.”

3 GÜNDÜR SU İÇMİYORLAR

Mutlu’nun yeni yapılan kampüse getirildikleri günden bu yana 3 gündür su içemediklerini anlattığını belirten Gençtarih, “Kampüste içme suyu yok. Cezaevi yöneticileri tutuklulara içme suyu sağlamamaktadır. Yine tutuklulara kağıt kalem gibi eşyaları verilmiyor” dedi.

EN SON EKLENENLER