TJA aktivisti Ayşe Gökkan’ın da olduğu 5 Kürt siyasetçi daha tutuklandı

Diyarbakır merkezli yapılan operasyonda gözaltına alınan ve aralarında TJA aktivisti Ayşe Gökkan’ın da olduğu 5 Kürt siyasetçi tutuklandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 14 Haziran’da birçok ilde Tevgêra Jinên Azad (TJA), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üye ve yöneticilerine yönelik operasyonda gözaltına alınan 6 kişiden 5’i emniyetteki işlemlerin ardından Diyarbakır Adliyesi’ne getirildi. Emniyette susma hakkını kullanan Kürt siyasetçileri, savcılıkta savcının Kürtçe savunma taleplerini kabul etmeyerek, ifadelerini almadan tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk etti. Hakimlikteki sorgularında Kürtçe savunma yapan Ercan Arslan, Yüksel Baran, Ayşe Gökkan, Gül Kızıltaş ve Ayşe Yağcı “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla tutuklandı.

Aynı soruşturma kapsamında dün adliyeye getirilen; Abdurrahman Baran Dağ, Sibel İldan, Mehmet Güzel, Zeynep Altınkaynak, Sara Aktaş, Selahattin Kaygusuz, Cengiz Sökmen, Hasan İnatçı, Salih Keleş, Paşa Şeker ve Nalan Güzen “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla tutuklanmıştı.

Tutuklanan Hasan Inatçı’nın mide kanseri olduğu ve 1 yıldır tedavisinin devam ettiği öğrenildi.

Şahcan Tünel, Kerem Duruk, Hanım Aydın, Ebubekir Budak, Evren Ortaç, Helbest İlkan ve Necla Nergiz ise “adli kontrol” şartı ile serbest bırakılmıştı.

Devran Balkaş’ın Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemleri ise sürüyor.

EN SON EKLENENLER