Erdoğan’ın korumaları Almanya’ya istenmiyor

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Hamburg’daki G20 Zirvesi’ne katılması beklenen AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın Washington’da Kürtlere saldıran korumalarının gelmesini istemiyor.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 17 Mayıs’ta ABD Başkanı Donald Trump’la görüşmesinin ardından Türkiye büyükelçiliği önünde protesto hakkını kullanan Kürtlere, korumalarının karıştığı saldırının yankıları sürüyor.

Alman Welt am Sonntag gazetesinin haberine göre, Washington’da Kürtlere saldıran korumaların 7-8 Temmuz tarihlerinde Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenecek ve Erdoğan’ın da katılacağı G20 Zirvesi için Almanya’ya gelmesi istenmiyor.

Gazetenin haberine göre, Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın ABD makamları tarafından haklarında yakalama kararı olan bu kişilerin Almanya’ya gelmemesi gerektiği, Türkiye tarafına net bir şekilde iletildi.

‘WASHINGTON’DAKİ SAHNELER HAMBURG’DA YAŞANMAYACAK’

Hamburg Polis Teşkilatı Sözcüsü Ulf Wundrack daha önce Deutsche Welle’ye yaptığı açıklamada, “Washington’daki gibi Türk Cumhurbaşkanı’nın korumalarının göstericilere müdahale etmesi gibi sahneler Hamburg’da yaşanmayacak. Böyle bir şey olması halinde polis devreye girecek” demişti.

EN SON EKLENENLER