Hukukçular da adaleti yollarda aramaya çıktı

Baro, avukat ve hukuk örgütleri, adliye binalarında bulamadıkları adaleti bulmak için, Adalet Yürüyüşü’ne katıldı.

Ankara’dan İstanbul’a Adalet Yürüyüşü 11’irci gününde devam ediyor. Toplumun çeşitli kesimlerinden yürüyüşe gelen desteğe baro ve avukat ve hukuk örgütleri de katıldı. İstanbul Barosu üyesi avukatlar, mahkeme salonlarında değil yollarda adaleti aradıklarına dikkat çekerek, yürüyüşte yerlerini aldı. Hukukçular yürüyüşün Edirne’ye hatta Türkiye’de adaletsizliğin olduğu her yere kadar sürmesi gerektiğini dile getirdi.

‘ADALETİ BULMAKTA ZORLANIYORUM’

Bolu’da yürüyüşe dahil olan İstanbul Barosu üyesi Zeynep Gönenç Parmaksızoğlu, adaleti bulmakta zorlandığını söyledi. Adliyelerde adaleti bulmak için zor günler geçirdiklerini aktaran Parmaksızoğlu, “Savunmanın en önemli aktörlerinden biriyiz ama savunma hakkımızın elimizden alındığı günlere doğru gidiyoruz” diye konuştu.

‘MALTEPE İLE EDİRNE ÖZELİNDE ELE ALINMAMALI’

Başta kadın hakları olmak üzere tüm adaletsizliklere ve haksızlıklara karşı Adalet Yürüyüşü’ne destek çağrısında bulunan Parmaksızoğlu, günde ortalama iki ile beş arasında kadının öldürüldüğü bilgisini hatırlattı. Parmaksızoğlu, devamında şunları söyledi: “Bugün aynı zamanda onlar içinde buradayız. Kadınlar bu yürüyüşe katılsınlar bu yürüyüş hepimiz için. Ben sadece kadınlar özelinde değil, insan hakları adına herkes için bu yürüyüşün önemli olduğuna inanıyorum. Ve bu yürüyüşe herkesi destek vermeye bekliyorum.”

Parmaksızoğlu, ayrıca yürüyüşün Maltepe ile Edirne özelinde ele alınmaması gerektiğini vurguladı.

37 YILDIR BÜ ÜLKEDE ADALETE RASTLAMADIK’

İstanbul Barosu üyesi Avukat Yusuf Elitok da, 37 yıldır avukatlık yapmasına rağmen, Türkiye’de adalet anlamında bir şey rastlamadığını söyledi. Elitok, “Türkiye’de aradığım tek şey adalet. Türkiye’de 80 milyon kişinin adalet ve önünde eşit olmasını ve anayasal düzenin devam etmesini istiyorum” dedi.

‘KENDİ MESLEĞİME MUHALİF OLDUM’

Adalet kavramına inandığı için avukatlık mesleğini seçtiğini belirten Elitok, gelinen noktada kendi mesleğine muhalif olduğunu ifade etti. Elitok, “Ben bana öğretilen hak, adalet, hukuk kavramlarını hiç göremedim. Bu sitemi ne dünya ne de evrensel hukuk sitemi kabul edebilir. Bundan dolayı Türkiye’nin geleceğini çok tehlikeli buluyorum” diye konuştu. Elitok, ayrıca yürüyüşün Maltepe ve Edirne ile sınırlı kalmaması gerektiğini söyleyerek, “Tüm insanların birbirlerini kucaklayacağı adaletli bir sistem gelene kadar devam etmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.

‘AKP DÖNEMİNDE TAMAMEN ORTATAN KALDIRILDI’

Adalet arayışçısı avukat Dursun Türk ise, şunları söyledi: “30 yıllık avukattım. Bu yürüyüşe adalet için geldim. 30 yıllık çalışmam boyunca bu ülkede adalet görmedim. Adalet özellikle AKP döneminde tamamen ortadan kaldırıldı. Adaleti mahkeme salonlarında protesto ederek, üniversite salonlarında, halkın içinde ve sokaklarda arayacağız. Adaleti mahkeme salonlarına bulamadığımız için sokakta arıyoruz. Bu yüzden de bu yürüyüşe katıldım.”

Türk ayrıca, adaletin artık Türkiye’de 80 milyon yurttaşın ihtiyacı haline geldiğini sözlerine ekledi.

EN SON EKLENENLER