Kadın gazetecilerden Ayşe Gökkan açıklaması

Mezopotamya Kadın Gazeteciler İnisiyatifi, 15 Kürt siyasetçi ile birlikte tutuklanan TJA aktivisti ve bir dönem basın alanında çalışma yürüten Ayşe Gökkan’ın derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Mezopotamya Kadın Gazeteciler İnisiyatifi, Diyarbakır merkezli düzenlenen operasyonda 15 Kürt siyasetçi ile birlikte tutuklanan Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Ayşe Gökkan’a ilişkin yazılı açıklama yaptı. Aynı zamanda bir dönem basın alanında çalışma yürüten Gökkan ile ilgili yapılan açıklama şöyle: “Erkek-Devlet şiddetini teşhir eden, iktidarın kadın düşmanı politikaları karşısında kadının sesini ve sözünü yükselten kadın gazetecilere yönelik baskılar, her geçen gün artıyor. 15 Temmuz’un ardından ilan edilen OHAL’i ve çıkarılan KHK’leri muhalefeti bastırma, özellikle de kadın mücadelesinin tüm hak ve kazanımlarını gasp etmek için bir araca dönüştüren iktidar, dünyada bir ilk olan kadın ajansı JİNHA’yı ve birçok kadın kurumunu kapatmış, kadın mücadelesi yürüten siyasetçileri ve gazetecileri tutuklamıştır. Halen 170 gazetecinin cezaevinde olduğu Türkiye’de son olarak Diyarbakır’da gözaltına alınıp tutuklanan 7 kadın siyasetçi ile birlikte bir dönem basın alanında mücadele yürüten ve halen de yazılarıyla katkı sunan ayrıca Tevgera Jinên Azad (TJA), Zorla Alıkonulan Kadınlarla Mücadele Platformu ve Dünya Kadın Yürüyüşü ( DKY) gibi kadın çalışmalarında yer alarak mücadelesine devam eden Ayşe Gökkan tutuklanmıştır.

Kendisine muhalif hiçbir sese tahammül edemeyen AKP hükümeti, baskıcı, inkârcı politikalarına itiraz eden, söz söyleyen, bu politikaları teşhir eden hiçbir gazeteciye ve kadına tahammül edemezken, söz konusu itirazın öznesi kadın olunca ise saldırılarında sınır tanımıyor. Baskı ve tutuklamalarla bir yandan muhalif tüm sesleri susturmaya çalışan AKP, diğer yandan da yaratmaya çalıştığı baskı ve korku politikasını derinleştiriyor.

Yıllardır aynı yol ve yöntemle denenen teslim alma politikaları bugüne kadar nasıl sonuç almadıysa bugünden sonra da sonuç olmayacağı ortadadır. Bizler Mezopotamya Kadın Gazeteciler İnisiyatifi üyesi kadın gazeteciler olarak Ayşe’nin ve Ayşe şahsında tüm tutsak kadın gazetecilerin itiraz hakkını devralıyor ve tüm kadın tutsaklar özgürleşinceye kadar baskılar karşısında asla geri adım atmayacağımızı bir kez daha vurguluyoruz. Başta kadınlar olmak üzere toplumun tüm ötekileştirilenlerinin sesi ve sözü olmaya devam edeceğiz.”

EN SON EKLENENLER