Mülteci çocukları bayrama çalışarak girdi

Adana’da çadırda kalan mülteci çocuklar, bayram günü sadece çadırı gezdiklerini, yaşamlarının tarla ile çadır arasında geçtiğini söyledi.

Mülteci çocukları Ramazan Bayramına çalışarak girdi. Tarlalarda çalışan Suriyeli çocuklar, bayramın memleketlerinde güzel olduğunu, burada ise çalışmak zorunda kaldıklarını belirtti.

‘BAYRAMI SOKAKLARDA GEÇİRİYORUM’

Adana’nın sokaklarında kağıt toplayan ve ismini vermeyen bir çocuk, “Bayramda da çalışıyorum. Geçen yılda bayramda çalıştım. Bayramı sokaklarda geçiriyorum” dedi. Adana’nın Karataş ilçesi Tuzla Beldesi’nde çadırlarda kalan çocuklar da bayramda tarladan arta kalan zamanı misket oyunu oyun oynayarak geçiriyor. Çocukların işinin gezmek olduğunu; ancak çadırlarda gezmenin bir anlam ifade etmediğini söyleyen Mehmet Sinan adlı çocuk, “Burada bayram güzel değil. Burada bayram havası da yok. Hep çalışıyoruz ve geri kalan zamanda oyun oynuyoruz. Bayramı Urfa’da geçireceğim. Bayramın üçüncü günü buraya gelip çalışacağım” dedi.

‘TARLADA ÇALIŞIYORUZ’

5 yıldır çadırda kaldığını ifade eden M. Şexo, bayramı tarla ile çadır arasında geçirdiklerini söyledi. H. el Muhammed ise, “Bizler tarlada çalışıyoruz. Durumumuz da belli ve ortadadır. Bayram da tarla ile çadır arasında geçiyor. Tarladan sonra tanıdıklarımızın çadırlarını gezeceğiz ve zaman kalırsa çocuklarla oyun oynayacağız” diye konuştu.

EN SON EKLENENLER