Nursel Yıldırım’ın yaşam mücadelesi: Kokulu taşlar

Alçıdan yaptığı kokulu taşlarla 5 çocuğuyla ayakta kalma mücadelesi veren Nursel Yıldırım’ın, tek isteği daha rahat çalışabileceği bir yer açmak.

Ekonomik nedenlerden dolayı Diyarbakır’dan Antalya’ya göç etmek zorunda kalan Nursel Yıldırım (43), 5 çocuğu ve eşi ile 19 yıl önce de aynı nedenlerden ötürü bu kez yönlerini İstanbul’a çevirdi. İstanbul’a geldikten 8 yıl sonra eşi tarafından terk edilen Yıldırım, çocukları ile ayakta kalma mücadelesi vermeye başladı. Hem evin kirası hem de çocuklarının masrafını karşılamak için aşçılık, tekstil ve gündelik gibi çeşitli işlerde çalışmaya başlayan Yıldırım, şimdilerde ise bir yandan gündelik temizliğe giderken diğer yandan yaptığı hediyelik kokulu taşları akşam saatlerinde Bayrampaşa’da bulunan Kocatepe Metro İstasyonu önünde satıyor.

Kirada oturduğu evin sahibinden izin alarak bulunduğu apartmanın çatı katını kendisine çalışma alanına dönüştüren Yıldırım, aldığı malzemelerle alçıyı kalıplara döküyor, ardından da onları boyuyor. Aynı zamanda siparişe göre de hediyelik eşya yapan Yıldırım, atölyesi olmadığı için çatı katında çalıştığını belirti.

‘İMKANIM OLSA KENDİ YERİMİ AÇARIM’

Zor koşullarda çalıştığını aktaran Yıldırım, “Tezgahımın olması gerekirken yerde halının üzerinde yapıyorum. Çatı çok sıcak nefes bile alamıyorum bazen. Her şeyi çocuklarım için yapıyorum” dedi. Günde bazen 1-2 saat bazen 3 saat çalıştığını belirten Yıldırım, daha önce arkadaşlarının arayıp sipariş verdiğini, şimdi ise yaklaşık 10 gündür Kocatepe Metro İstasyonu’nda tezgah açtığını vurguladı. El emeği ile yaptığı kokulu taşları satan Yıldırım, “İmkanım olsa bir yer açabilsem kendi yerimde satacağım ama imkanlar olmadığı için buraya geliyorum” diye konuştu.

‘KİMSEYE MUHTAÇ DEĞİLİZ’

Kendisi dışında bir de bir oğlunun çalıştığını dile getiren Yıldırım, “2 kız çocuğum üniversiteye gidiyor. Onlara katkıda bulunmak zorundayım. Bir şekilde geçinmeye çalışıyoruz. Lüks yaşamıyoruz ama Allah’a şükür kimseye de muhtaç değiliz” diye belirtti.

Yıldırım’ın yaptığı kokulu taşlara “@kokulutasrenkli” isimli instagram hesabından ulaşılabilir ve aynı zamanda sipariş verilebilinir.

Sadiye Eser/Muhammed Doğru – dihaber

EN SON EKLENENLER